Popílek ve vzduchu, letadla na zemi a čeští turisté za Středozemním mořem. Situace od pátku 16. dubna, kdy došlo k uzavření letišť kvůli nepříznivým letovým podmínkám, zkomplikovala život asi 40ti tisícům českých cestujích. Konkrétně naši turisté v těchto dnech uvízli v Egyptě, Tunisku, Turecku, na Kanárských ostrovech, Kubě a Kostarice.

„Cestovní kanceláře by měly podle stávající platné právní normy vynaložit veškeré možné úsilí k tomu, aby nebyli turisté v zahraničí uvedeni do stavu nebezpečí či nouze, což v praxi znamená zajistit na své náklady do doby odletu zpět určité ubytování a stravu,“ informoval Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Úroveň ubytování a v nouzi poskytnutých služeb ale není zákonem určena.

Vzhledem k tomu, že aktivitu sopky na jihu Islandu a 11 kilometrů vysoký oblak popela nikdo nepředpokládal, jedná se tak o takzvaný zásah vyšší moci a cestovní kanceláře tím nenesou odpovědnost za vzniklou škodu. Podle Okamury tedy jejich klienti nemají nárok na další odškodnění či kompenzace za nedodržení cestovní smlouvy.

Poděbradská Cestovní kancelář Matoušek nemá vzhledem k letovému stop – timu nyní žádné potíže. „Naše cestovka jezdí na kolech, zájezdy vozí autobusy. Zprostředkovaně zajišťujeme letecké zájezdy, ale v současnosti ne. Letecký zájezd budeme mít někdy až na konci roku do Afriky. Stojíme na prahu sezóny a aktuálně vezeme autobusem seniory do Jeseníků,“ řekla Jarmila Lange Beckerová z CK Matoušek.

Cestovní agentura Polabí v Nymburce zprostředkovává zájezdy pro cestovní kanceláře. „Zprostředkovali jsme dovolenou v Egyptě. Klienti nemohli odletět, proto jsme jim nabídli náhradní termín za 14 dnů,“ věděla referentka agentury Polabí. Podle referentky se bude jeden zájezd vracet opět z Egypta koncem týdne. „To by už neměl být problém, začal fungovat letecký zkušební provoz. Všechna letadla jsou po svých letech pečlivě kontrolována. Aerolinky nás informují aktuálně o stavu leteckého provozu,“ dodala referentka.

Autoři: Olga Havránková, Lukáš Trejbal