Obchod s dětmi. Tak ostře hodnotí starostové obcí v okolí Cerhenic způsob, jak se snaží vedení obce v Cerhenicích získat pro místní základní školu žáky.
„Jak jinak to nazvat, když se na naší škole objeví leták, že kdo dá své dítě do školy v Cerhenicích, dostane od obce tři tisíce korun,“ rozčiluje se starosta Sokolče Jiří Mráz.

Takový inzerát rozvezli představitelé Cerhenic například i do Vrbové Lhoty. Nabízejí rodičům, kteří přihlásí od školního roku 2007/2008 své dítě do školy v Cerhenicích, a to do kteréhokoliv ročníku, každoročně příspěvek obce ve výši 3 tisíce. Obec by ho podle starosty Marka Semeráda vyplácela po celou dobu školní docházky. Za devět let by tak rodina získala 27 tisíc.

Školám se to ale zdá nekorektní. „Hlavně si to u nás chtěli vyvěsit bez toho, aby nás o to požádali. S tím jsme nesouhlasili,“ řekla ředitelka sokolečské školy Vlasta Dubinová. „Škola by se měla prezentovat činností, výsledky, co dělá pro děti, ne penězi. Takový přístup obce mi přijde velmi nekorektní, nemorální. Ale rodiče, kteří jsou rozumní, si udělají svůj názor,“ dodala Dubinová.

Cerhenice prý ale nechtějí školám brát děti, řeší jen nedostatek těch vlastních.

„Je to o snaze obce udržet školu. Když ji zavře, nikdy už ji neobnoví. Naše obec se dostala pod minulým vedením do krize, bylo málo dětí a tak se snaží to překlenout. Nechceme rozhodně apriory přetáhnout všechny děti. Teď už máme zas plnou školku a za pár let bude dětí dostatek,“ řekl ředitel školy Jan Hranička.

Podle něj s tímto problémem bojují i jiné obce, které nabízejí i více peněz. „Bohužel je taková situace. Ale ten čistě ekonomický pohled mi nevadí. Jistě že je to i o tom, že za každým žákem jde ročně do obce 36 tisíc,“ nezastírá ekonomický kalkul.

“Lézt do zelí sousedům mi přijde odsouzeníhodné, i jiné školy se chtějí udržet, kdyby to dělaly všechny, tak nevím, ale samozřejmě je to věc rodičů,“ poznamenal ředitel semické školy Jiří Počarovský.

Na výzvu se cerhenické škole ozvalo zatím deset rodičů. Ne všichni to ale vidí stejně. „Já jsem patriot, když máme slušnou školu v obci, tak kvůli třem tisícům bych nedala děti jinam, to mě nevytrhne,“ má názor Dominika Vahalíková z Nymburska.