Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V boji proti domácímu násilí v regionu pomáhá prevence

Nymbursko -Domácí násilí na ženách, dětech, seniorech není jen téma pro média. Děje se kolem vás.

9.11.2010
SDÍLEJ:

Domácí násilí, šikana a pronásledování. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Nejrozšířenější a zároveň nejpodceňovanější formou násilí je násilí domácí. Páchané na členech rodiny, na těch nejbližších a nejzranitelnějších: ženách, dětech, seniorech a handicapovaných. Na Nymbursku se proti němu snaží bojovat už druhým rokem nejen poradenstvím, ale také prevencí.

Občanská poradna Nymburk, o. s. jde naproti obětem i potencionálním obětem domácího násilí, šikany a podobné trestné činnosti projektem Prevencí proti domácímu násilí a trestné činnosti. Druhým rokem se v něm zaměřuje na Milovice a Městec Králové, letos přidala Poděbrady. „Cílem projektu je přispět ke snížení násilné a majetkové trestné činnosti, k eliminaci rizikových sociálně patologických jevů a informovat osoby ohrožené domácím násilím a trestnou činností o možnostech obrany,“ uvedla poradkyně Lenka Lesařová z Občanské poradny Nymburk.

Ta má zkušenost například z milovické poradny, kde je k dispozici každé úterý od 14 do 17 hodin. „Během jednoho dne mě navštívilo třiadvacet klientů, sedm z nich z důvodu domácího násilí a ve třech případech došlo k vykázání mužů ze společné domácnosti,“ popisuje aktuální situaci Lesařová a dodává, že problémem je často ekonomická závislost ženy na násilnickém partnerovi. Proto se většinou žena zdráhá odejít nebo kritickou situaci vůbec řešit.

Jaké má oběť v takovém případě možnosti? Poradenství je bezplatné, anonymní, založené na důvěře. Občanská poradna spolupracuje s policií, která může násilníka vykázat na deset dní ze společné domácnosti. Pokud se násilí poté opakuje, je možné jej soudní cestou prostřednictvím předběžného opatření vykázat na měsíc a to lze opakovat až do jednoho roku. Tato lhůta by měla oběti dopřát čas na definitivní vyřešení své životní situace.

Podzimní besedy a přednášky pro základní a mateřské školy se zaměřují také na šikanu, sexuální deviace, problematiku spojenou s odlišným životním stylem a finanční gramotnost. Besedy pro seniory a ženy poukáží na domácí násilí, prevenci kriminality. V Milovicích probíhá kurz sebeobrany do 24. listopadu 2010. V Poděbradech se mohou klienti obracet na pobočku sociálně – právního poradenství v rámci projektu, kterou najdou na městském úřadu.

Na poděbradské radnici se ve čtvrtek 25. listopadu koná beseda u kulatého stolu u příležitosti Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách.

Domácí násilí je staré jako lidstvo samo, ale přístup k němu se mění s vývojem společnosti. V minulosti nebylo zvykem zasahovat do vnitřích záležitostí rodiny a podřízené postavené ženy muži bylo normální i se všemi možnými důsledky. Šedesátá a sedmdesátá léta minulého století začala tento problém vynášet na světlo a postoj společnosti se začal měnit.

Domácí násilí se praktikuje fyzickým, psychickým i sexuálním týráním blízké osoby. Začíná útoky proti lidské důstojnosti, pokračuje útoky proti zdraví a vrcholí útoky proti lidskému životu.

Podrobné informace najdete na webu opnymburk.cz.

Autor: Olga Havránková

9.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skupina Vanua2, které mísí rock s reggae a dalšími vlivy.

Páteční Koncert pro Karolínku pomůže desetileté nemocné dívce z Oskořínka

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Lékaři na Nymbursku se ve středu připojí ke stávce

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Komenského Lysá nad Labem a ZŠ Hořátev

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Komenského Lysá nad Labem a ZŠ Hořátev.

ON-LINE: Ptejte se hokejisty Jana Stehlíka

Nymburk - Dalším hostem online rozhovoru bude hokejista Jan Stehlík. Jednatřicetiletý elitní útočník druholigového nymburského mužstva je střelec k pohledání. I v letošní sezoně pálí jako o život a v dosavadním průběhu sezony zaznamenal už dva hattricky. Navíc si tento borec vyzkoušel také souboje MMA v kleci. Muž s číslem 7 na dresu bude odpovídat na vaše dotazy ve středu od 14 do 15 hodin.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení