I lidé na Nymburskudnes narazili na „tvrdé kliky“ u ordinací praktických lékařů. Více než 80 procentz nich se totiž připojilo k protestní a školící akci, která probíhala v celé České republice. Na pacienty na dveřích ordinací čekaly letáky s informacemi, kde jim bude poskytnuta akutní péče a s programem včerejší akce.

Na poliklinice na Nymburském sídlišti se k protestní akci připojili tři lékaři. „Z celkem šesti praktických lékařů jsme tu tři, abychom zastoupili své kolegy,“ potvrdil lékař Aleš Zikmunda.

Zastihnout v ordinacích nebylo možné ani řadu poděbradských praktických lékařů. „Nevím, kolik přesně lékařů se akce účastní, ale právě teď mají schůzy v Orfeu,“ řekla sestřička z jedné poděbradské ordinace. Naproti tomu na nymburské Železniční poliklinice nebylo po letácích ani památky.

Akce ovlivnila i práci nymburské záchranné služby, která včera zaznamenala zvýšený počet výjezdů.

Středečním protestem chce Sdružení praktických lékařů (SPL) poukázat na kritický stav praktického lékařstvív zemi. „Domnívám se, že dostáváme míň, než si zasloužíme. Příjmy praktických lékařů oproti příjmům ostatních specializací už deset let stagnují ,“ dodal Zikmunda.

Důvodem protestu, který organizátoři ze SPL nechce nazývat stávkou, je také nespokojenost s úhradami za péči od zdravotních pojišťověn. Od Všeobecné zdravotní pojišťovny například dostávají 36 korun za jednoho pacientav kartotéce na měsíc. Požadují 50 korun, pojišťovna však nabízí 38 korun.

„Stále zdůrazňujeme, že při současném negativním trendu bude v Česku zanedlouho praktických lékařů nedostatek. Aby mladí doktoři mohli mít zájem přebírat ordinace svých kolegů – seniorů nebo dokonce otevírat nové, musí vidět nějakou perspektivu. A tu zatím prostě vidět nemohou,“ uvedl k důvodům protestní akce předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Anketa v ulicích Nymburka: Mají praktičtí lékaři podle vás nárok protestovat kvůli pojišťovnám, které jim prý málo platí?

Emília Juranová, Nymburk

Stávkují oprávněně. Pojišťovny peníze mají. Od lidí dostávají tolik, že jsou solventní a že by platit měly. Takže to lékařům schvaluji.

Alena Krupičková, Nymburk

Neznám tolik ten problém. Ale jestli jim pojišťovny opravdu moc za pacienty neplatí, tak myslím, že doktoři jsou v právu.

Branislava Batalová, Nymburk

Já si myslím, že asi jsou docela v právu. Ať si to vyřeší. Přála bych jim, aby tím něco dokázali a hlavně, aby to vedlok lepšímu.

p. Schovanec, Dvory

Ne, neoprávněně. Nesouhlasím s tím. Já myslím, že mají dost peněz. Od rána to slyším v rádiu a řekl bych, že na to právo nemají.

Andrea Čechová, Nymburk

Stávkují asi oprávněně. Přála bych jim, aby něco vybojovali. Kdyby pojišťovna přispívala víc, tak to bude určitě lepší, třeba i na léky.