I ve frontě musí teď čekat lidé na poděbradské radnici na cestovní doklady.

V úřední den úřednice za přepážkou odbaví i přes 80 lidí.

Pěkný frmol hlásí také pasovky v Nymburce a Lysé. „Jako každoročně lidé nechávají cestovní pasy na poslední chvíli, až když začne sezóna a prázdniny,“ říkají úředníci. Ti ale nápor zatím zvládají.

Lidé žádají nejen o pasy biometrické, na jejichž vydání si počkají až 30 dní, ale velký zájem je i o tzv. rychlé pasy.

„Jsou to ti, kteří jedou se zájezdy na poslední chvíli a zjistí, že mají neplatný pas. I když je cena tohoto pasu vysoká, 1500 korun, a platí jen půl roku, většinou jim nic jiného nezbyde, tlačí je k tomu okolnosti,“ uvedla vedoucí nymburského oddělení správních činností Eva Davídková.

Tyto pasy jsou schopny radnice podle dohody vyhotovit do dvou až tří dnů. „Měli jsme ale případ, kdy si ho jeden člověk objednal ráno a už v poledne si přišel pro hotový.

U nás je velký nápor lidí hlavně kvůli nedalekým Milovicím, kam se stěhuje neustále mnoho nových obyvatel,“ podotkla úřednice z Lysé.

Hodně teď chodí rodiče také pro dětské pasy. Do nových biometrických pasů vydávaných od 1. září 2006 totiž rodiče nesmějí zapisovat údaje o dětech. Ti, kteří je nestihli zapsat do starých cestovních dokladů, musí pořídit dětské pasy.

U dětí do 5 let platí pas pouze rok a stojí padesátikorunu. Děti nad pět let pak dostávají biometrické pasy s platností pět let. Stojí sto korun. Rodiče ale také musí doložit u dětí státní občanství. „Rodičům se to moc nelíbí, ale zatím se to nedá dělat jinak. Snad od března 2008 by zase měla být možnost děti zapsat do pasu rodičů,“ uvedla Davídková.

V jistém směru se ale pasovkám ulevilo. „Do států EU je možné jezdit na novou občanku. Toho dost lidí využívá. Děti ale musí mít pas stejně, občanka rodiče pro ně není doklad,“ uvedla Marie Kabátková, vedoucí odboru správních činností v Poděbradech.