Na Cidlině v Sánech se od čtvrtečního večera držel druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti. Už ve čtvrtek ráno zde řeka překonala hranici prvního stupně, stavu bdělosti, který zde platí od 190 centimetrů. Dál stoupala a ve 21 hodin přesáhla 210 centimetrů, což je zdejší hranice dvojky. V pátek po 14. hodině hladina dosahovala 216 centimetrů, po 17. hodině 215.

Po páteční půlnoci ale začala hladina Cidliny pomalu klesat. V sobotu po 9. hodině již klesla do prvního stupně povodňové aktivity, konkrétně na 192 centimetrů. Po 14. hodině klesla hladina Cidliny již pod 190 čili do normálního stavu. Před 14. hodinou bylo naměřeno konkrétně 184 centimetrů. V neděli po 8. hodině ranní se Cidlina v Sánech dostala na 158 centimetrů a kolem 16. hodiny už na 147 centimetrů. 

Graf shrnující situaci na Cidlině v Sánech 7. ledna 2024 odpoledne.Graf shrnující situaci na Cidlině v Sánech 7. ledna 2024 odpoledne.Zdroj: Povodí Labe

Na Mrlině ve Vestci byl od čtvrtečního rána první stupeň povodňové aktivity. Hladina se většinu času pohybovala mezi 150 a 160 centimetry. V pátek před 15. hodinou zde byla hladina ve výši 150 centimetrů, což je zdejší hranice stavu bdělosti. Posléze ještě klesla a vrátila se tak na normální stav, ve kterém se udržela i v sobotu dopoledne, kdy hladina řeky stále klesala. Před 10. hodinou dosahovala 135 centimetrů, před 14. hodinou pak 132 centimetrů. V neděli po 8. hodině ranní již byla hladina Mrliny ve Vestci na 121 centimetrech a kolem 16. hodiny už na 117 centimetrech. 

Graf shrnující situaci na Mrlině ve Vestci 7. ledna 2024 odpoledne.Graf shrnující situaci na Mrlině ve Vestci 7. ledna 2024 odpoledne.Zdroj: Povodí Labe

Ve čtrtek 4. ledna Labe v Poděbradech zatopilo nástupní molo výletní lodi Král Jiří u zámeckého nábřeží. Zatímco zhruba před dvěma týdny se vylilo i přímo pod zámek a místní hasiči museli instalovat mobilní protipovodňovou stěnu, ve čtvrtek to potřeba nebylo. Hladina pod nábřežím byla i v těch nejkritičtějších místech minimálně několik desítek centimetrů pod cyklostezkou.

Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Podobně tomu bylo i v sousedním Nymburce, kde se opět viditelně zvýšila nejen výška hladiny, ale i průtok na vodní elektrárně, což je patrné ze snímků a videí. Nejnižší místo u Šafaříkova mlýna zatím zůstalo suché a nebylo nutné přikročit k uzavření části cyklostezky jako pár dnů před koncem minulého roku.

Zdroj: Deník/Miroslav S. Jilemnický

Podle údajů Povodí Labe začala výška hladiny Labe mírně klesat. Během víkendu a během příštího týdne má dojít k výraznému ochlazení, čímž ustane tání sněhu na horách. Hydrologové tak v příštím období nepředpokládají dramatický nárůst průtoku vody korytem řeky a bezprostřední ohrožení povodněmi.