Existuje-li Pánbůh, který má pod palcem počasí, pak musí mít nymburské posvícení zatraceně rád.

Pouze na tento víkend se vrátilo na oblohu slunce a letní teploty vybídly návštěvníky k oblečení odvážných a látkově skromných oděvů, nasazení slunečních brýlí a korzování po všech místech, kde byly umístěny atrakce. A na obličejích stovek a možná tisícovek lidí bylo znát, že si tradiční nymburský svátek užívají naplno. „Maminko, půjdeme ještě jednou na ty kačenky?" dožadovala se tříletá dívenka a ukazovala na labutě kroužící nad náměstím.

Spokojeni mohli být také prodejci burčáku, který je 
v těchto dnech aktuálním nápojem celé Moravy, ale i prodejci tradičních dobrot, jako jsou turecký med, kokosové klacky nebo perníková srdce. Atrakce nabízely i silně adrenalinové záležitosti. Na kyvadlo a vysutý řetízák na Špičce si troufli jen ti nejodvážnější.

Ne všechno však všichni místní kvitovali s nadšením. Pravdou je, že stánky na Palackého třídě od náměstí směrem k Rejdišti jsou rok od roku více oděvními trhy a každoročně se také zvyšuje počet stánků s čínskými nudlemi a dalšími asijskými specialitami. „Mně se to přestává líbit. Je to obyčejná hadrárna a částečně vietnamské tržiště. To už nemá se staročeským jarmarkem nic společného," říká Nymburák a profesí lékař záchranky Petr Pěnička.

Rozporuplné reakce vyvolává také hudební dramaturgie pódia na Rejdišti. Tedy nikoliv dopolední program pro děti, ale hlavní odpolední čas, kdy se chce bavit nejvíce lidí. „To je program jak vystřižený z roku 1986. Zestárlý Standa Hložek, patrně nesmrtelné Kamélie a Janek Ledecký. Jeden nevkus za druhým. Nymburské posvícení se stává tradiční přehlídkou vyčpělých hvězd, které byly na vrcholu ještě za minulého režimu," nebral si servítky Dan.

Jiným se však hudební produkce líbila. „Je to jen zábava na posvícení, nikdo sem nejde za hlubokým uměleckým zážitkem. Jen si zazpívám staré známé písničky, to sem patří," myslí si Petr.

Pravdou je, že všechna vystoupení sledovalo početné publikum a aktéry odměnilo bouřlivým aplausem.

Většina korzujících byla 
s nabídkou posvícenských atrakcí všeho druhu spokojena. Stěžovat si nemohli ani restauratéři, kteří nabízeli ve víkendovém jídelníčku tradiční kachnu či husu. Dobré jídlo a pití doplněné nezbytnými posvícenskými koláči jsou symboly dnů plných radovánek a utrácení. Tak zase první zářijový víkend příští rok.