V Nymburce se v týdnu konalo v Obecním domě shromáždění, které původně mělo být rozlučkou se zdejším očkovacím centrem. Jak se však ukazuje, potřeba očkování zůstává a s ním i nymburské centrum. Ačkoliv už bude fungovat v omezenějším režimu.

„Stále platí otevírací hodiny od 9 do 17 hodin, ale některé dny se očkovat nebude. Zmenšil se počet samotných buněk,v nichž očkování probíhání v malém sále, a s tím se snížil i počet zdravotnického personálu,“ uvedla vedoucí lékařka nymburského očkovacího centra Veronika Šafrová.

Starosta Tomáš Mach i jednatelka nemocnice Nela Gvoždiaková poděkovali všem, kteří se dosud na chodu očkovacího centra podíleli. „Od 11. ledna do 21. září jsme aplikovali 68 882 očkovacích dávek. Sepsali jsme zhruba 600 dobrovolnických smluv. Vlastně vzniklo nové nemocniční oddělení. Stačilo fouknout do plachet a všechno začalo fungovat,“ řekla Nela Gvoždiaková.

Očkovací centrum minimálně do konce října zůstane v malém sále Obecního domu a kromě prvních a druhých dávek už začalo s aplikací i těch třetích.

„Aktivně telefonicky budeme v následujících dnech oslovovat skupiny zdravotníků, sociálních pracovníkůa osob v takzvané první linii s nabídkou třetí dávky očkování a zjistíme konkrétní zájem o tyto dávky. Přičemž předpokládáme, že zájem určitě bude. Další osoby, které budou mít osm měsíců od ukončené druhé dávky, budeme kontaktovat SMS zprávami s touto možností a s možnými termíny,“ uvedla Aneta Šenová, mluvčí nymburské nemocnice.

V očkování pokračují také v areálu královéměstecké nemocnice. I v tomto případě se počítá s aplikací třetích dávek u těch, kdo projeví zájem. „Naše centrum pokračuje jednou týdně v očkování prvních a druhých dávek, s registrací i bez registrace. Třetí nebudou výjimkou. Otvíráme možnost registrovat se k nám ve stejném režimu i pro třetí dávky,“ sdělila mluvčí městecké nemocnice Lucie Drobík Kolářová.

Nemocnice je také připravena opětna změnu režimu v péči o pacienty, pokud by začalo docházet k hospitalizaci pacientů s covidem.

„Vrátili bychom se k modelu, který u nás fungoval v prvním pololetí roku, kdy jako covidové oddělení fungovala multioborová jednotka intenzivní péče a část interního oddělení. Pokud to bude situace vyžadovat, vyčleníme pro covid pacienty znovu také jedno oddělení následné péče,“ doplnila mluvčí nemocnice s tím, že zatím se takový scénář nerýsuje. Aktuálně totiž není v královéměstecké, ani v nymburské nemocnici umístěn žádný pacient s covidem.