To zjistil v úterý ráno i Václav z Nymburka. Ten si minulý týden při přenášení těžkého lešení bolestivě namohl záda a několik dnů téměř nebyl schopen pohybu. Pomohlo mu několik infúzí aplikovaných přímo v nemocnici a započatá rehabilitace. Jenže ta s úterkem skončila.

„Bohužel, dostal jsme jen půlku předepsaných infuzí, ale zase mi napsali prášky na bolest. Na rehabilitaci mi řekli, že v této době musí osobní kontakt omezit a doporučili mi domácí cvičení. Žádnou radost z toho nemám, ale musí se to nějak vydržet,“ popisuje své aktuální strasti muž žijící v domě přímo u Labe.

Samozřejmě jsou však případy a oddělení, kterých se omezení netýká. „Chirurgická a interní příjmová ambulance zůstávají v provozu. Ústřední krizový štáb nemocnice rozhodl jako řada dalších nemocnic o zrušení neakutní operativy a uzavření odborných poraden a ambulancí,“ uvedla Barbora Jánská, mluvčí nemocnice.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Novinkou bude pro příchozí vstupní filtr, které tvoří nově instalované zelené buňky u hlavního vchodu. V nich budou zdravotníci v ochranných pomůckách rozhodovat o tom, kdo bude do areálu vpuštěn. Pochopitelně bude zamezeno ve vstupu všem s příznaky virových onemocnění, ale také těm, kteří míří na uzavřené jednotky s neakutními problémy. „Cílem je to, aby se v areálu pohybovalo jen nejnutnější množství pacientů. Důvodem je skutečnost, že Nemocnice Nymburk v tuto chvíli přes veškeré snahy nedisponuje dostatečným množstvím ochranných pomůcek k preventivnímu užití. Tedy nelze zajistit, aby zaměstnanci mohli nosit každý den jednorázové respirátory FFP3. Naši zdravotníci čelí případné nákaze bez ochranných pomůcek a musíme zajistit, aby na rizikové pacienty byli připraveni a měli čas si pomůcky nasadit,“ vysvětlila mluvčí nemocnice.

Nemocnice kvůli přetíženosti linek na krajské hygieně zřizuje vlastní krizové linky, které jsou v provozu každý pracovní den od 8 do 15.30 hodin na telefonních číslech 325 505 307 a 325 505 308. Na nich s nimi bude komunikovat zdravotnický personál nemocnice.

Koronavirus v Česku