„Zásobu denně doplňujeme krví, kterou nakupujeme od transfúzních stanic. Zatím se nám ji daří sehnat, ale vyžaduje to každodenní telefonování do několika transfuzních stanic, třeba i do Frýdku Místku,“ uvedl vedoucí lékař laboratoře nymburské nemocnice Vladimír Temlík.

Pro nemocnici v Městci Králové je zásadním dodavatelem krve kolínská nemocnice. „Primárně získáváme krev z Kolína. Pokud tam nemají, voláme další místa. Zatím ale nenastal žádný problém,“ uvedla mluvčí nemocnice Lucie Drobík Kolářová.

Potvrdila to i primářka Transfuzního a hematologického oddělení Oblastní nemocnice Kolín Dagmar Chalupová. „Dárci se na pozvání dostavují. Složení potřeby krevních skupin se mění podle skladby pacientů,“ uvedla.

V současné době se v kolínské transfuzní stanici provede denně padesát až devadesát odběrů. Strach z rizika nákazy onemocněním covid-19 se na dárcovství výrazně neprojevil. „Lidé, kteří přicházejí darovat krev, se nebojí. Obdivuji, že i v nepřátelském ovzduší, které nyní panuje, jsou lidé, kteří stále chtějí nezištně pomoci druhým. V naší dárcovské populaci je morálka výborná,“ poznamenala primářka.

Transfuzní a hematologické oddělení bude aktuálně v odběrových dnech 23. a 26. října odebírat krev dárcům všech krevních skupin.
Pozvaní dárci se na odběry dostavují v předem dohodnutých termínech. Kdo se rozhodne darovat krev poprvé, může přijít kdykoli v pravidelných odběrových dnech, tedy každé pondělí a pátek mezi šestou a devátou hodinou. Odběry speciálních krevních složek probíhají ve čtvrtek a pátek od osmi do deseti hodin.

Dárci krve nemusí platit za parkování v areálu kolínské nemocnice. Stačí, aby si při příjezdu vzali lístek z příjezdového automatu, po odběru krve si ho nechali potvrdit a při odjezdu předali vrátnému.