Místo bylo otevřeno z důvodu zhoršující se epidemiologické situace a pokrytí potřeb regionu. Počáteční kapacita činí zhruba 30 provedených odběrů denně s brzkým plánovaným navýšením. „Tato kapacita je určena výlučně pro pacienty, kteří budou mít indikaci od praktického lékaře nebo od Krajské hygienické stanice. Není určena pro samoplátce. Pro potřeby odběrového místa bude fungovat rezervační systém. Pacienti se objednají na konkrétní čas buď online, nebo telefonicky. Odbavení se dočkají pouze řádně objednaní pacienti. Testování samoplátců není v tuto chvíli možné,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Barbora Jánská.

Odběry se provádějí stěrem z dutiny nosní pomocí odběrového tampónu metodou PCR. Nemocnice musí využívat svozu externí laboratoře, výsledky testů doručí proto pacientům prostřednictvím SMS nejpozději do 48 hodin.

Podle starosty Tomáše Macha měly nemocnice i radnice se zavedením odběrového místa spoustu starostí. „Představa některých lidí, že odběrové místo je dáma s vatou na špejli, je opravdu mylné. Nemocnice je naše, proto nemůžeme čekat zvláštní pomoc od systému krajských nemocnic. Veškeré papírování, technické zázemí, zajištění plnění přísných hygienických pravidel závisí pouze na zaměstnancích úřadu a naší nemocnice. Díky nim už nemusí naši občané jezdit za testováním do Kolína či Kutné Hory,“ uvedla starosta.

Nymburská nemocnice se podle jednatelky Nely Gvoždiakové podobně jako jiná zdravotnická zařízení potýká s nárůstem pacientů infikovaných Covidem - 19. To se bohužel týká i části nemocničního personálu a zaměstnanců. „Věříme, že provoz odběrového místa se obejde bez větších počátečních problémů. Stejně jako všechny nemocnice v republice se v současné době i naše nemocnice potýká se zvýšeným počtem pozitivních pacientů a personálu. Cílem vedení nemocnice je udržení racionálního přístupu a fungování jednotlivých oddělení pro pacienty, kteří to potřebují, za což zejména zdravotnickým náměstkům a personálu ve službě velmi děkuji. Díky jejich nasazení se to stále daří,“ řekla k současné situaci jednatelka nemocnice Nela Gvoždiaková.

Dosud při potřebě provedení testu museli lidé z Nymburska jezdit do nemocnic v Kolíně, Mladé Boleslavi nebo Jičíně. Často však byly k dispozici volná data pro testování až za několik dnů. Hned ráno během první hodiny dorazily na testy první tří zájemci.