O jeden metr by se měla zvedat mostní ocelová konstrukce železničního mostu přes Labe v Nymburce. Kvůli této operaci bude most na několik týdnů uzavřen. „Začátek výluky se předpokládá ve 33. týdnu,“ uvedl vrchní přednosta Uzlové železniční stanice Nymburk Jaroslav Litera.

Nosná konstrukce mostu se bude zvedat ze současných 4,3 metru na 5,25 o jeden metr kvůli zajištění vyšší podjezdné výšky pro lodě. Rekonstrukce se dočká také spodní stavba mostu, přístupové rampy pro pěší a cyklisty. Upravena bude i stávající stezka pro pěší a cyklisty. A to tak, aby navázala na novou úroveň mostu. Počítá se také s rekonstrukcí obou přejezdů, a to jak v ulici Tyršova, tak i Pražská.

Celá operace, jejímž investorem je Ředitelství vodních cest České republiky, by měla trvat 3 týdny. Kolik bude stát, to zatím nebylo zveřejněno. „Osobní doprava bude během úprav nahrazena náhradní autobusovou přepravou z Nymburka hlavního nádraží do Sadské,“ dodal Litera s tím, že nákladní doprava pak bude odkloněna na jiné tratě.

Podobně jako železniční most v Nymburce se kvůli průplavu lodí bude zvedat i silniční most v Poděbradech, a to o tři metry. Úprava poděbradského mostu už začala před několika dny, bude stát 130 milionů korun a hotová má být v roce 2008.

Úprava výšky mostů umožní zprůjezdnění labské vodní cesty do Pardubic. A podobně jako most v Poděbradech a Nymburce čeká rekonstrukce například i most v Kolíně.

Někteří obyvatelé Poděbrad, ale i Nymburka však tyto zásahy kritizují. „Na co se do toho investují takové miliony. Vždyť po Labi stejně žádné lodě nejezdí. Raději kdyby se ty peníze daly do užitečnějších věcí,“ myslí si Jakub Marvan.