V pondělí začaly hlavní stavební práce na železničním mostu v Nymburce. Stejně tak jako vlaková výluka na trati Nymburk – Sadská. „Osobní vlaky jsou nahrazeny autobusovou dopravou. Náhradní autobusy jezdí podle jízdního řádu Českých drah,“ řekl vrchní přednosta Uzlové železniční stanice Nymburk Jaroslav Litera.

Most by měl během prací povyrůst ze současných 4,30 na 5,25 metru. V rámci oprav dojde nejprve k demontáži kompletního železničního svršku. Poté se začne s postupným zvedáním mostu. „Konstrukce železničního mostu se zvedne o metr a upraví se opěry a pilíře z roku 1958. Vyměněn bude i železniční svršek za pružnější, měla by se tak snížit hlučnost vlaků při průjezdu,“ uvedl Miroslav Šefara, šéf Ředitelství vodních cest ČR. Celá operace má trvat zhruba tři týdny.

Modernější má být i lávka pro pěší, která je od 1. srpna zavřená. Hlučící prkna mají nahradit lisované rošty, aby se snížila hlučnost. Pro pěší a cyklisty bude lávka otevřena 1. října.

Zásah zahrnuje i modernizaci obou přilehlých železničních přejezdů a ani jejich oprava se neobejde bez omezení. Uzavřeny mají být od 25. srpna, a to na jeden týden.

Rekonstrukce železničního mostu, která má zajistit vyšší podjezdnou výšku pro lodě, skončí v listopadu. Stát bude 92 milionů korun. Financují ji stát a z více než poloviny Evropská unie.

Podobně jako železniční most v Nymburce se kvůli průplavu lodí bude zvedat i silniční most v Poděbradech, a to o tři metry. Úprava poděbradského mostu už začala, bude stát 130 milionů korun a hotová má být v roce 2008.

Chystané uzavírky Nymburka zkomplikují život dojíždějícím (uveřejnili jsme 25.7.)

Kvůli plánovaným uzavírkám se trpělivostí budou muset obrnit nejen řidiči, ale také cestující hromadnou dopravou. Město jedná o odložení termínu uzavření kamenného mostu

Nejen pro řidiče osobních aut a nákladních vozů bude nadcházejících několik týdnů komplikovaných. Kvůli rozsáhlým uzavírkám ve městě si užijí i cestující a řidiči autobusů.
Uzavřen by měl být železniční most, kamenný most, ulice Boleslavská i přejezdy v Pražské a Tyršově ulici. Oprava železničního mostu a výluka vlaků na této trati si však vyžádají náhradní autobusovou dopravu, a tak se nyní jedná o odložení uzavírky kamenného mostu.
I tak se však řidiči i cestující budou muset připravit na řadu dopravních komplikací. Kvůli plánovaným uzavírkám už dopravci pracují na náhradních trasách a autobusových zastávkách. „Určitě mi to dopravu do práce zkomplikuje. Budu muset jezdit minimálně o půl hodiny dřív, abych byla v práci včas.
Jen doufám, že tu opravu nebudou zbytečně protahovat,“ povzdechla si cestující Gabriela Vorlíčková.
To, že cestující pravidelných linek čekají komplikace, potrdil i dopravní náměstek ČSAP Jiří Janeba. Linky od Poděbrad a Sadské budou po dobu uzavírky kamenného mostu přes Labe končit na Zálabí, konkrétně pod lávkou pro pěší u restaurace Na Žofíně. V plánu je i dočasné zrušení autobusových zastávek u PVT.
Uzavřeným kamenným mostem však komplikace pro cestující autobusů nekončí. „Až bude uzavřen železniční přejezd v Pražské ulici, budou autobusy ve směru od Sadské jezdit přes Hořátev,“ dodal Janeba. Aobjížďky čekají i cestující na druhé straně řeky kvůli uzavřenému přejezdu v Tyršově ulici.
Zkouška trpělivosti řidičů by měla nastat už 11. srpna, kdy má odstartovat úplná uzavírka kamenného mostu a ulice Boleslavské až ke křižovatce s ulicí Zbožskou. V současné době se však jedná o posunutí tohoto termínu na pozdější dobu. Pro řidiče budou připraveny tři objízdné trasy. „Jedna bude pro dálkovou dopravu a kamiony, druhá pro auta nad 19 tun a třetí malá pro ostatní automobily,“ řekl dopravní inženýr Jiří Zvěřina.
V pondělí 13. srpna pak začne výluka na železniční trati Nymburk město - Sadská. Cestující budou muset jezdit náhradní autobusovou dopravou, na řidiče pak čekají další objížďky. Od 25. srpna do 2. září pak budou uzavřeny železniční přejezdy v Pražské a Tyršově ulici.
Lépe na tom nebudou ani chodci a cyklisté. Od středy 1. srpna až do konce září bude uzavřena lávka na železničním mostě.
Dopravních komplikací se řidiči nezbaví ani na podzim. To by měla začít plánovaná oprava mostu přes Mrlinu.

Termíny uzavírek


11. 8. - 24. 8. úplná uzavírka mostu přes Labe a ulice Boleslavská až po ulici Zbožská (o oddálení termínu se jedná)
1. 8. - 30. 9. úplná uzavírka lávky na železničním mostě přes Labe
13. 8. - 2. 9. vlaková výluka na trati Nymburk město - Poříčany
25. 8. - 2. 9. úplná uzavírka železničních přejezdů v ulici Tyršova a současně v ulici Pražská

Více článku čtěte na následujících odkazech:

Cestující čeká ode dneška třítýdenní vlaková výluka

Nymburk: Lávka přes železňák je pro pěší uzavřena, rekonstrukce běží

Železňák má být i zvedací!