Opravdu Nymburk utáhne nemocnici? Tato otázka zazněla při úterním rozhovoru s představiteli radnice na nymburském náměstí při akci Den s Deníkem.
Zastupitelé si nedávno odhlasovali, že nemocnici bude provozovat město prostřednictvím akciové společnosti, kterou založí. Nymburk tím ale potáhne také všechna finanční rizika.

Při rozhovoru místostarosta Miloš Petera připustil, že město musí postupovat rychle, aby z nemocnice neodcházeli kvalitní lékaři a personál neztrácel jistotu, že bude mít kde pracovat. Zároveň přítomné ubezpečil, že má město zájem zachovat lékařskou péči minimálně v takovém rozsahu, jako dosud. Není prý ani vyloučené, že by mohla vzniknout i další nová oddělení, jako dětské, ortopedie či sociální lůžka.

Nevyjasněný je stále předmět podnikání budoucí akciové společnosti a zastupitelé nejsou jednotní v tom, zda má nemocnici skutečně provozovat město, jak to na svém posledním zasedání schválili, nebo zda by měl Nymburk hledat partnera, který by nemocnici provozoval.

„Vypsal bych výběrové řízení na strategického partnera, který by za jistých podmínek, na kterých se dohodneme, nemocnici provozoval,“ řekl radní Zdeněk Vocásek (ODS).

Zajedno prý nejsou ani zastupitelé z další politické strany zastoupené na radnici, ČSSD. „Právě proto jsem nechal zpracovat analýzu obou modelů,“ řekl Petera s tím, že problematice má být věnováno dnešní zasedání rady a zastupitelstva. „Já osobně bych byl také pro hledání strategického partnera,“ dodal Petera.

Město má prý už připravenou zakladatelskou listinu a na dnešním pracovním zasedání zastupitelstva by se mělo mluvit o složení představenstva a dozorčí rady akciové společnosti, která má nemocnici provozovat.