Padesátka zaměstnanců Tavírny sýrů Nymburk se bojí o budoucnost. Závod začal omezovat výrobu a v kuloárech se šíří neoficiální zprávy, že majitel tavírny, francouzská mlékárenská firma Lactalis, hodlá přesunout výrobu z Nymburka do svého dalšího závodu v Dřevěnicích. Částečně už se tak děje. Lactalis přitom koupil nymburskou tavírnu před 2 lety.

Omezování výroby přiznala i ředitelka tavírny Marie Kňavová. „Skutečně začal majitel částečně omezovat výrobus tím, že se něco bude vyrábět jinde. Nic víc ale zatím nevíme, žádné oficiální informace nám vedení firmy Lactalis zatím neposkytlo,“ uvedla na dotaz Nymburského deníku.

„Je jasné, že se něco děje. Podnik už nezve tolik ani brigádnice, jako dřív. Má se to prý rozseknout v září. Pracuji tady přes 10 let a nechci o místo přijít,“ je nešťastná paní, která se bála zveřejnit jméno.

Zástupce firmy Lactalis se sice redakci podařilo kontaktovat, mluvčí firmy je však na dovolené. „Vrátí se až 4. září, teprve pak poskytne oficiální informace,“ uvedla jeho asistentka Lenka Mádlová. Tavírna sýrů v Nymburce funguje od 70. let. Pokud by se černé předpovědi naplnily, byl by to už druhý podnik v krátké době, který by v Nymburce skončil. Na konci roku zarazily výrobu Delta Pekárny, kde pracovalo 200 lidí. Firma nejprve výrobu utlumila a nakonec zastavila úplně. Nyní areál zatím neúspěšně prodává.

Lactalis přitom letos koupil Mlékárnu Kunín a Klatovy.