Nymburští radní se začali zabývat nedostatkem míst v mateřských školách. Ve městě jsou čtyři školky. Jejich kapacita je 425 míst a podle informací městského úřadu je stoprocentně využitá. Zřízení nové školky radní zamítli. Vedení města uvažuje o znovuotevření pavilonu mateřské školy U pejska a kočičky, kde však v současné době sídlí mateřské centrum Svítání.

„Dětí je hodně a myslím, že to bude dramatické. Malému sice budou teprve dva roky, ale už jsem se byla ptát, jak je to s umístěním dětí do školek. Bylo mi řečeno, že rezervovat místo dopředu není možné a školky prý mají instrukce brát přednostně předškoláky,“ řekla už dříve maminka malého Štěpána Irena Kratochvílová z Nymburka.

S nedostatkem míst ve školce se potýkaly také nedaleké Milovice. Situaci město vyřešilo stavbou nové školky. Kapacitu má 310 míst, stála 70 milionů. Školku navštěvuje okolo dvou set dětí, do dvou let má být podle odhadů zaplněna zcela.

V Nymburce se však se zřízením nové školky nepočítá. Tuto možnost radní zamítli a to prý hlavně kvůli ekonomickému hledisku. „Rozhodli jsme se spíše pro hledání prostor v již existujících zařízeních,“ řekl místostarosta Miloš Petera. V současné době se prý Nymburk potýka s deficitem 27 dětí s trvalým bydlištěm v Nymburce. Uvolněním pavilonu U pejska a kočičky by vzniklo zhruba dvacet volných míst.

Mateřské centrum Svítání má možnost přestěhovat se do prostor v základní škole R. A. F. na sídlišti. „Byla by nutná rekonstrukce prostor a rádi bychom měli i vlastní vchod,“ řekla Markéta Literová z centra.

Náklady by se však vyšplhaly na více než 1 milion korun a ty prý město nemá.