Zda kraj udělal dobře, když prodal středočeské nemocnice a jak vidí budoucnost nymburské nemocnice hejtman Středočeského kraje Petr Bendl a poslanec David Rath, jsme zveřejnili v sobotním vydání. Na páteční tiskové konferenci však zaznělo víc.

David Rath například nemocnice v Nymburce a Městci Králové srovnával. Zatímco například ARO v Nymburce je špičkově vybavené, prodělává. „Nakoupilo se nové špičkové vybavení za desítky milionů korun, pro které není dostatek pacientů a pojišťovny nejsou ochotny za něj platit. V podstatě tu jen zahálí,“ řekl Rath.

Ten poté naštívil nemocnici v Městci, která je prý z tohoto pohledu vedena daleko lépe a hospodaří vyrovnaně. „Když si porovnám vybavení tamního a zdejšího JIPu, tak tam pracují s daleko skromnější technikou a skutečně tam leží pacienti. Zatímco tady na polovinu toho špičkového vybavení padá prach,“ dodal.

Poslanec Richard Dolejš podotknul, že v době, kdy krajské zastupitelstvo rozhodovalo o prodeji nemocnic, poslanecký klub ČSSD navrhoval bezúplatný převod na město. „Toto bylo většinou zastupitelů ODS odmítnuto s tím, že zdravotnictví je byznys jako jakýkoliv jiný,“ doplnil Dolejš. „Přitom domovy důchodců obcím kraj přímo vnucoval,“ dodal.

Hejtman Petr Bendl už ale dříve řekl, že kraj do nemocnic investoval mnohamilionové částky. O ty by při bezúplatném převodu přišel. „
Kdyby takto pan hejtnam argumentoval, nemohl by prodat nemocnici v Hořovicích za 50 milionů, přičemž do ní bylo investováno 300 milionů,“ argumentoval znovu Dolejš.

STANE SE DAVID RATH HEJTMANEM?

Během října a listopadu budou probíhat primární volby do krajských zastupitelstev, které by měly vyvrcholit v únoru. Tehdy by mělo padnout defenitivní rozhodnutí, kdo bude kandidátem na středočeského hejtmana. Jak vážně myslí David Rath svou aspiraci stát se středočeským hejtmanem? „Myslím, že je to zatím věcí úvah a diskusí a je předčasné na to kategoricky odpovědět. Jsem připraven pomoci sociální demokracii v tomto volebním klání. Pokud by uspěla, jsem připaven pozici hejtmana vykonávat. Na druhou stranu mám svých starostí dost a jsem dost vytížen. Sám ani nejsem rozhodnut, jestli ano, či ne a bude hodně záležet na krajské sociální demokracii,“ řekl na tiskovce v Nymburce David Rath.