Konečně dobrá zpráva! Rodí se více nových Nymburáků. Jen v porodnici nymburské nemocnice se za prvních pět měsíců letošního roku uskutečnilo 279 porodů, při kterých přišlo maminkám na svět 282 dětí. Za stejné období loňského roku měli v porodnici o téměř 50 porodů méně. Tak hovoří statistická čísla poskytnutá nymburskými porodníky.

Podle informací primáře gynekologicko–porodnického oddělení Tomáše Čepeláka rozdíl mezi počtem porodů a narozených dětí vznikl tím, že se narodila také troje dvojčata.

I Nymburk se tak zařadil k českým městům, kde porodnost v posledních letech trvale stoupá. „Rodí silné ročníky z první poloviny 70. let, které odložily graviditu do zralejšího věku, a pak také materiálně zabezpečené ženy, které ke svým dospívajícím dětem rodí další,“ vidí důvody Čepelák.

Stejný trend hlásí i sousední mladoboleslavská porodnice.

Lékaři v Nymburce se také pochlubili, že v posledních letech stoupá počet otců, kteří při porodu doprovázejí svoje partnerky. „Letos to bylo za pět měsíců 144 otců, více než polovina porodů tedy proběhla za přítomnosti partnera rodičky,“ dodal primář. V uplynulých letech to ale bylo dokonce i více, v roce 2004 i 61 procent porodů.

Rovněž je velký zájem o nadstandardní vybavení porodnice. „Máme jeden nadstandardní pokoj a zájem o něj je opravdu velký. Pokoj má vlastní sprchu a wc, k dispozici má maminka také televizi, lednici, varnou konvici i telefon a návštěvy jsou zde možné po celý den,“ líčí možnosti doktor Čepelák.

Ten také dodal, že u porodů se využívají i alternativní metody. „Je to například míč, v první době porodní vana, žebřiny, aromaterapie, stolička nebo hudba podle výběru rodičky,“ dodal primář.

Častěji také v posledních letech v Nymburce rodí cizinky, a to ze zemí jako Nigerie, Čína, Arménie, Vietnam, Ukrajina, ale i Mongolsko.