Placení regulačních poplatků v pětici velkých nemocnic Středočeského kraje bude od ledna minulostí. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. „Pacient přijde do nemocnice, dostane ošetření – a regulační poplatek nebude muset platit,“ konstatoval hejtman David Rath s tím, že nemocnice to pak vykáže zdravotní pojišťovně a kraj to uhradí formou daru.

Otázkou je, jaký vliv to bude mít na menší nemocnice, které kraj loni prodal soukromým subjektům. Mezi nimi je i nymburká nemocnice. Na ty se totiž omezení vybírání poplatků nevztahuje.

Mezi nymburskými zastupiteli panují obavy, že by se nymburská nemocnice mohla ocitnout v nebezpečí, že přijde o pacienty. „Klientela se přesune do nemocnic, kde za ně regulační poplatky bude platit kraj,“ zaznělo několikrát na posledním zasedání z řad zastupitelů.

Lidé, které Nymburský deník oslovil, si však většinou myslí, že nymburská nemocnice o pacienty nepřijde. „Myslím, že lidé radši pojedou blíž, tedy do Nymburka. Když vás něco bolí, těch pár korun tolik neřešíte,“ řekla Deníku Veronika Havlásková z Poděbrad. Nymburáci by tak své nemocnici ve většině případů zachovali přízeň. „Nevím, jak ostatní, ale já za sebe bych jela do nymburské nemocnice a zaplatila. Lidé si totiž neuvědomují, že když se vyhnou poplatku v nemocnici, stejně ho zaplatí z daní. Z čeho si myslí, že jim kraj poplatky proplatí? Zase z jejich peněz,“ řekla Martina Pudilová z Milovic.

AUDIO: Poplatky v nemocnicích Středočeského kraje budou minulostí