VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdo si kupuje auťáky, já všechny peníze procestuju

NYMBURK - Nymburský cestovatel a námořník Petr Polesný už navštívil 106 zemí světa a obeplul i svět. Prý mu to nepřipadá jako něco výjimečného.

16.6.2007
SDÍLEJ:

Petr PolesnýFoto: Deník/ Lukáš Trejbal

Absolvoval jsi námořnickou akademii. To nebývalo obvyklé v 70. letech minulého století?

To ne, ale byla to jediná možnost, jak se dostat ven. Zvolil jsem tuhle cestu, protože za bolševika si nikam nesměl.

Kam jsi nejprve s říční plavbou vyrazil a co jste vezli?

Do Hamburku, tam jsme jezdili často. Vozili jsme všechno možné, od hrníčkůpo stroje. Těch jsme navozili tuny, byli jsme strojírenská velmoc. Zpátky z Hamburku třeba obilí nebo rudu.

Trávil jsi tedy hodně času na Labi?

Jako kapitán jsem jezdil na Labi s uhlím do Chvaletic. Mělo to trvat rok, nakonec jsem jezdil jako tramvaják tři rokyz Prosmyk u Litoměřic do Chvaletic a zpátky. Po téhle cestě potkáš 14 zdymadel. Práce šífáka na řece je zajímavá a těžší než na moři. Námořní loď je plovoucí fabrika.

Jak dlouho trvala taková cestana moři?

Různě, my jsme jezdili i pro zahraniční firmy. Jednou jsem se vrátil domů až po 13 měsících. Rajzovali jsme u Japonska a pak dostali pokyn směr Austrálie. Nikdy jsme pořádně nevěděli, kdy se vrátíme.

Co jsi v přístavech podnikal?

Když loď kotvila, prováděli jsme údržbu. Mohli jsme se také podívat až deset kilometrů od přístavu. Několikrát jsem to asi překročil. Jednou jsem se byl podívat z Montrealu na Niagárské vodopády. Těch 800 kilometrů jízdy stálo opravdu za to. Pořád nad tebou visel Damoklův meč, že když to někdo propískne v kanceláři, seberou ti takzvanou námořní knížku. Byl jsem navíc politicky na indexu. Odmítl jsem vstoupit do komunistické strany, řekl jsem, že pocházím z křesťanské rodiny.

Co moře a mořská nemoc?

Všichni trpí tím, když se loď houpe. Nikdo není proti tomu úplně imunní. Nejhorší je, když špička lodi najede na vlnu a ten zadek se propadne. Je to jako v nějakém rychlovýtahu. To je teprve jízda. Mně vlny nic nedělaly. Na lodi se ale moc nevyspíš, když je bouře.

Těšil ses z pracovních cest vždycky domů?

No jasně. Hlavně pojem času byl jiný. Na moři to někdy bylo dlouhý. Na pevnině pak utekly čtyři měsíce jako voda. První měsíc ses rozkoukával, znovu si zvykal na normální život.

Kolik si toho viděl na mořské plavbě?

Projel jsem na sto přístavů, ale Hamburk je Hamburk. Ať se podívám kamkoli, je symbolem starého přístavu. Nejen tím, že tam je zábavní park. Objemem přepravy byl tehdy jedním z největších. Kredit mu dneska vzal Rotterdam a další města.

Co jsi ve volném čase kromě výletů dělal?

Vždycky jsem si s sebou vezl dlouhý seznam, co mám kamarádům a známým koupit. Kupoval jsem všechno. Já jsem si zařídil bydlení, od lednice po barevnou televizi. Pro ostatní hlavně džíny. Na tu dobu jsme v osmdesátých letech chodili docela slušně oblíkaní. Tady bylo houby.

Námořníci mají i své hodnosti. Jaké jsi dosáhl ty?

Na Labi jsem byl kapitán, na moři třetí strojní důstojník. Bylo to všechno kvůli politice. Ostatní kluci měli rychlejší postup, ale já toho nelitoval.

Chodili jste v Hamburku do nějaké hospody?

Tam byl plovoucí kulturák. Stát tam měl od německého sněmu pronajaté dva velké přístavní bazény. A tam kotvil i tenhle kulturák. Tady jsme měli své pivo, chodili jsme tam i do kina.

Vyjmenuj některé další přístavy.

Rádi jsme jezdili do Jižní Ameriky. Také do Indie, kde jsme kotvili klidně měsíc. Tam jsem vyrážel. Přišel indický agent a vozili nás mikrobusy po okolí. Udržovali jsme loď, to se dělalo pořád. I při vykládce a nakládce.

Do Indie jezdíš i jako cestovatel?

Byl jsem tam dvakrát. Ta země je o něčem úplně jiném než tady. Jsem rád, že žiju v Čechách. Tam jsou ohromné rozdíly mezi chudými a bohatými lidmi. Chudí Indové tam umírají na chodníku, nikdo si jich nevšimne. Mámy mrzačí své děti, aby snadněji vyžebraly na potravu. V Bombaji jsem viděl, jak policie šťouchá do lidí na ulici, jestli ještě žijí. Ty mrtvé nakládá na vozík.

Kam se rád vracíš?

Do Karibiku, ten miluju.I lidi, co tam žijí. Líbí se mi i na Kubě. Měli tam ve čtvrtích uliční výbory. Po 22. hodině se tam každý, kdo tu nebydlel, musel zapsat do knihy. Jednou prezident Fidel Castro vyhlásil, že do nočních podniků smí pouze páry. Tak jsme si sháněli ženské. Někteří námořníci zůstali v zahraničí kvůli známosti. Zajímavé je to v Brazílii, tam holky balí kluky. Po fotbale tam je sex sport číslo dvě. Já jsem se vždycky strašně domů těšil. Máme tady nejlepší pivo a nejkrásnější ženy. Vím, co říkám.

Nelákala tě někdy cesta kolem světa?

Nijak zvlášť jsem nic nepřipravoval, ale svět obeplul. Na námořní lodi Třinec. Kolikrát si nevěděl, kam jedeš. Věděl jsi, že cíl je Severní Amerika, ale víc třeba ani ne. Tehdy jsme vyrazili z Amsterdamu do Spojených států, pak po řece Svatého Vavřince do Montrealu. Vyložili jsme a pluli do Jižní Ameriky, kde jsme zbytek nákladu nechali v Brazílii. Prázdní jsme propluli Panamským průplavem a 30 dní jsme neviděli ani živáčka, jedinou loď. Tak jsme dopluli do Japonska. Pak do Austrálie a znovu přes Panamu na Baltické moře. Na moři jsme strávili 13 měsíců. Dostal jsem pakz Londýna certifikát o tom, že jsem obeplul svět.

Co jste na lodi dělali během volna?

Jako strojník děláš od osmi do pěti. Pak si dáš sprchu a máš volno. Hráli jsme na kytary, dalo se tam dohromady několik kapel. Dlouze jsme si povídali, je dost času. Posádka čítala kolem 30 lidí a dělila sena palubní posádku, strojníky a stevardy.

Co jste jedli?

Českou kuchyni. Jezdilis námi špičkoví kuchaři, dvakrát týdně pekli chleby a rohlíky. Nejlepší kuchař byl ten, který během půlroční plavby ani jedno jídlo neopakoval. Já jsem nikdy tak dobře nejedl. Nymburák Jarda Brabec tam vařil. Výborný kuchtík. Před Vánoci se vyklidila jedna kajuta a ta byla zarovnaná cukrovím. Kuchaři si vysílačkami posílali recepty. Sázeli se, kdo udělá víc druhů cukroví. Jednou jsem napočítal 40 druhů. Trávil jsem víc štědrých dnů na lodi než doma.

Co nějaké rituály na lodi?

Asi největší je pasování nebo křest, když přejíždíš poprvé rovník, to znamená ze severní na jižní polokouli. Neptunova družina tento křest připravuje. Nejdřív ti pořádně zdevastují kajutu. V pytli mají písek a hrách. Roztrhli mi peřinu a med s vodou napatlali na umakartové stěny. Bylo nás tehdy asi osm, které staří námořníci křtili. Upevnili nám za hlavy žebřík a trochu pozlobili. Rozbili třeba pukavceo čelo, kropili nás vodou. Musíš se taky vyplatit. Dvě bedny whisky to spravily.

Neschází ti dneska plavba?

Ani ne, už to není taková pohodička jako tehdy. Skončil jsem v roce 1997, kdy byla námořní plavba zrušená. Chvíli jsem plul pod panamskou vlajkou. Každý rok jezdím vždycky tak měsíc na řece Rýn pro holandskou společnost.

Kolik si navštívil zemí?

Tak 106. Nyní se chystám do Norska, na podzim do Dominikánské republiky a Venezuely. Nepřijde mi to ale nějak výjimečné. Někdo to vrazí do drahých auťáků, já všechny peníze procestuju.

Kromě plavby a cestování ses angažoval i kolem skupiny Gradace?

Ano, jezdil jsem s nimi jako bedňák. Já jsem bigbíťák a znám tuhle partu už od dob Dabble Dose. Moje volno v Nymburce byla hlavně muzika a sport.

Co děláš mimo cestovku?

Přednáším v Nymburce, Poděbradech, Kolíně nebo Kutné Hoře. Sám natáčímv zemích, které navštívím, a pak to promítám s doplňujícím výkladem. Jsem čundrácký typ. Nejraději vyrážím ve skupince se spacákem a stanem. Navštívil jsem asi šest olympiád, vloni jsem byl na fotbalovém mistrovství světa v Německu. Jsem vášnivý fanda místního Polabanu.

16.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 150 Kč Obsluha strojů na výrobu stavebních hmot PRACOVNÍK ÚDRŽBY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč, mzda max. 180 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Údržba celého výrobního areálu., , Kontaktujte nás e.mailem, telefonicky Po - Pá v době od 9:00 hod. nebo osobně.. Pracoviště: H.a.n.s. prefa - výrobní závod lysá nad labem, Jedličkova, č.p. 1190, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Daniela Lukešová, +420 603 998 485. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 150 Kč Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky OPERÁTOR MÍCHACÍHO CENTRA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč, mzda max. 180 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: příprava betonových směsí pro výrobu, , Požadujeme: ŘP sk. C+E, výhodou strojní průkaz - lze zajistit po nástupu ( hrazeno zaměstnavatelem), , Kontaktujte nás e.mailem, telefonicky Po - Pá v době od 9:00 hod. nebo osobně.. Pracoviště: H.a.n.s. prefa - výrobní závod lysá nad labem, Jedličkova, č.p. 1190, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Daniela Lukešová, +420 603 998 485. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 16 700 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách VEDOUCÍ SMĚNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Krchlebích hledáme vedoucí/ho směny. , Požadujeme: vyučení a praxi v oboru;, , Zájemci se mohou hlásit u p. Krejčové tel. 602 107 921, email: krejcova@jednotanbk.cz nebo u p. Peterčákové tel. 724 092 860., , Nabízíme: 25 dní dovolené, stravenky;. Pracoviště: Jednota, s.d. - krchleby, Boleslavská, č.p. 61, 288 02 Nymburk 2. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 15 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme : ŘP sk. B;, Nabízíme : podnikové stravování;, , Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Jan novák - stracká restaurace, 289 25 Straky. Informace: Jan Novák, +420 325 512 066,777 175 551.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Bohemie Poděbrady (v rudém) vyhráli doma okresní derby nad Vykání 2:1.
31

Bohemia v okresním derby doklouzala pro tři body

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

Kouč Pavlíček chválil gesto Kučery: Tohle stojí za předání ceny fair play

Byšice /FOTOGALERIE/ – Byli horší, přesto se nakonec mohli radovat ze zisku dvou bodů. Ty fotbalisté Milovic vyválčili v dalším zápase krajské I.B třídy na trávníku Byšic. Brankář Ondřej Fišer lapil v penaltovém rozstřelu dvě „pentle“ a druhý bonusový bod byl na světě. Všechno ale zastínil domácí útočník Lukáš Kučera, který úmyslně zakopl pokutový kop v normální hrací době.

Plameny spolykaly tři miliony korun

Lysá nad Labem /VIDEO, FOTOGALERIE/ – K požáru domu vyjížděli hasiči v sobotu tři minuty po poledni do ulice Zámecká v Lysé nad Labem.

Restaurátor Vích zachraňuje sochy ze zrušeného hřbitova

Nymburk - Nymburk za finanční podpory Ministerstva kultury postupně restauruje náhrobky ze hřbitova, který v letech 1967 až 1969 ustoupil stavbě zimního stadionu. Sochy a pomníky jsou nyní umístěné v areálu Starého děkanství.

Bývalým spoluhráčům dal dva góly, to bylo ale málo

Poděbrady - V rámci 10. kola Krajské ligy hokejistů očekával poděbradský zimní stadion pikantní souboj s Mělníkem. Tým, ve kterém v loňské sezoně kromě trenéra Boháčka působili i Příhoda, Vernek a Cafourek, držel v západní skupině třetí místo. Domácí duel nezvládli a všechny body brali hosté.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT