VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdo si kupuje auťáky, já všechny peníze procestuju

NYMBURK - Nymburský cestovatel a námořník Petr Polesný už navštívil 106 zemí světa a obeplul i svět. Prý mu to nepřipadá jako něco výjimečného.

16.6.2007
SDÍLEJ:

Petr PolesnýFoto: Deník/ Lukáš Trejbal

Absolvoval jsi námořnickou akademii. To nebývalo obvyklé v 70. letech minulého století?

To ne, ale byla to jediná možnost, jak se dostat ven. Zvolil jsem tuhle cestu, protože za bolševika si nikam nesměl.

Kam jsi nejprve s říční plavbou vyrazil a co jste vezli?

Do Hamburku, tam jsme jezdili často. Vozili jsme všechno možné, od hrníčkůpo stroje. Těch jsme navozili tuny, byli jsme strojírenská velmoc. Zpátky z Hamburku třeba obilí nebo rudu.

Trávil jsi tedy hodně času na Labi?

Jako kapitán jsem jezdil na Labi s uhlím do Chvaletic. Mělo to trvat rok, nakonec jsem jezdil jako tramvaják tři rokyz Prosmyk u Litoměřic do Chvaletic a zpátky. Po téhle cestě potkáš 14 zdymadel. Práce šífáka na řece je zajímavá a těžší než na moři. Námořní loď je plovoucí fabrika.

Jak dlouho trvala taková cestana moři?

Různě, my jsme jezdili i pro zahraniční firmy. Jednou jsem se vrátil domů až po 13 měsících. Rajzovali jsme u Japonska a pak dostali pokyn směr Austrálie. Nikdy jsme pořádně nevěděli, kdy se vrátíme.

Co jsi v přístavech podnikal?

Když loď kotvila, prováděli jsme údržbu. Mohli jsme se také podívat až deset kilometrů od přístavu. Několikrát jsem to asi překročil. Jednou jsem se byl podívat z Montrealu na Niagárské vodopády. Těch 800 kilometrů jízdy stálo opravdu za to. Pořád nad tebou visel Damoklův meč, že když to někdo propískne v kanceláři, seberou ti takzvanou námořní knížku. Byl jsem navíc politicky na indexu. Odmítl jsem vstoupit do komunistické strany, řekl jsem, že pocházím z křesťanské rodiny.

Co moře a mořská nemoc?

Všichni trpí tím, když se loď houpe. Nikdo není proti tomu úplně imunní. Nejhorší je, když špička lodi najede na vlnu a ten zadek se propadne. Je to jako v nějakém rychlovýtahu. To je teprve jízda. Mně vlny nic nedělaly. Na lodi se ale moc nevyspíš, když je bouře.

Těšil ses z pracovních cest vždycky domů?

No jasně. Hlavně pojem času byl jiný. Na moři to někdy bylo dlouhý. Na pevnině pak utekly čtyři měsíce jako voda. První měsíc ses rozkoukával, znovu si zvykal na normální život.

Kolik si toho viděl na mořské plavbě?

Projel jsem na sto přístavů, ale Hamburk je Hamburk. Ať se podívám kamkoli, je symbolem starého přístavu. Nejen tím, že tam je zábavní park. Objemem přepravy byl tehdy jedním z největších. Kredit mu dneska vzal Rotterdam a další města.

Co jsi ve volném čase kromě výletů dělal?

Vždycky jsem si s sebou vezl dlouhý seznam, co mám kamarádům a známým koupit. Kupoval jsem všechno. Já jsem si zařídil bydlení, od lednice po barevnou televizi. Pro ostatní hlavně džíny. Na tu dobu jsme v osmdesátých letech chodili docela slušně oblíkaní. Tady bylo houby.

Námořníci mají i své hodnosti. Jaké jsi dosáhl ty?

Na Labi jsem byl kapitán, na moři třetí strojní důstojník. Bylo to všechno kvůli politice. Ostatní kluci měli rychlejší postup, ale já toho nelitoval.

Chodili jste v Hamburku do nějaké hospody?

Tam byl plovoucí kulturák. Stát tam měl od německého sněmu pronajaté dva velké přístavní bazény. A tam kotvil i tenhle kulturák. Tady jsme měli své pivo, chodili jsme tam i do kina.

Vyjmenuj některé další přístavy.

Rádi jsme jezdili do Jižní Ameriky. Také do Indie, kde jsme kotvili klidně měsíc. Tam jsem vyrážel. Přišel indický agent a vozili nás mikrobusy po okolí. Udržovali jsme loď, to se dělalo pořád. I při vykládce a nakládce.

Do Indie jezdíš i jako cestovatel?

Byl jsem tam dvakrát. Ta země je o něčem úplně jiném než tady. Jsem rád, že žiju v Čechách. Tam jsou ohromné rozdíly mezi chudými a bohatými lidmi. Chudí Indové tam umírají na chodníku, nikdo si jich nevšimne. Mámy mrzačí své děti, aby snadněji vyžebraly na potravu. V Bombaji jsem viděl, jak policie šťouchá do lidí na ulici, jestli ještě žijí. Ty mrtvé nakládá na vozík.

Kam se rád vracíš?

Do Karibiku, ten miluju.I lidi, co tam žijí. Líbí se mi i na Kubě. Měli tam ve čtvrtích uliční výbory. Po 22. hodině se tam každý, kdo tu nebydlel, musel zapsat do knihy. Jednou prezident Fidel Castro vyhlásil, že do nočních podniků smí pouze páry. Tak jsme si sháněli ženské. Někteří námořníci zůstali v zahraničí kvůli známosti. Zajímavé je to v Brazílii, tam holky balí kluky. Po fotbale tam je sex sport číslo dvě. Já jsem se vždycky strašně domů těšil. Máme tady nejlepší pivo a nejkrásnější ženy. Vím, co říkám.

Nelákala tě někdy cesta kolem světa?

Nijak zvlášť jsem nic nepřipravoval, ale svět obeplul. Na námořní lodi Třinec. Kolikrát si nevěděl, kam jedeš. Věděl jsi, že cíl je Severní Amerika, ale víc třeba ani ne. Tehdy jsme vyrazili z Amsterdamu do Spojených států, pak po řece Svatého Vavřince do Montrealu. Vyložili jsme a pluli do Jižní Ameriky, kde jsme zbytek nákladu nechali v Brazílii. Prázdní jsme propluli Panamským průplavem a 30 dní jsme neviděli ani živáčka, jedinou loď. Tak jsme dopluli do Japonska. Pak do Austrálie a znovu přes Panamu na Baltické moře. Na moři jsme strávili 13 měsíců. Dostal jsem pakz Londýna certifikát o tom, že jsem obeplul svět.

Co jste na lodi dělali během volna?

Jako strojník děláš od osmi do pěti. Pak si dáš sprchu a máš volno. Hráli jsme na kytary, dalo se tam dohromady několik kapel. Dlouze jsme si povídali, je dost času. Posádka čítala kolem 30 lidí a dělila sena palubní posádku, strojníky a stevardy.

Co jste jedli?

Českou kuchyni. Jezdilis námi špičkoví kuchaři, dvakrát týdně pekli chleby a rohlíky. Nejlepší kuchař byl ten, který během půlroční plavby ani jedno jídlo neopakoval. Já jsem nikdy tak dobře nejedl. Nymburák Jarda Brabec tam vařil. Výborný kuchtík. Před Vánoci se vyklidila jedna kajuta a ta byla zarovnaná cukrovím. Kuchaři si vysílačkami posílali recepty. Sázeli se, kdo udělá víc druhů cukroví. Jednou jsem napočítal 40 druhů. Trávil jsem víc štědrých dnů na lodi než doma.

Co nějaké rituály na lodi?

Asi největší je pasování nebo křest, když přejíždíš poprvé rovník, to znamená ze severní na jižní polokouli. Neptunova družina tento křest připravuje. Nejdřív ti pořádně zdevastují kajutu. V pytli mají písek a hrách. Roztrhli mi peřinu a med s vodou napatlali na umakartové stěny. Bylo nás tehdy asi osm, které staří námořníci křtili. Upevnili nám za hlavy žebřík a trochu pozlobili. Rozbili třeba pukavceo čelo, kropili nás vodou. Musíš se taky vyplatit. Dvě bedny whisky to spravily.

Neschází ti dneska plavba?

Ani ne, už to není taková pohodička jako tehdy. Skončil jsem v roce 1997, kdy byla námořní plavba zrušená. Chvíli jsem plul pod panamskou vlajkou. Každý rok jezdím vždycky tak měsíc na řece Rýn pro holandskou společnost.

Kolik si navštívil zemí?

Tak 106. Nyní se chystám do Norska, na podzim do Dominikánské republiky a Venezuely. Nepřijde mi to ale nějak výjimečné. Někdo to vrazí do drahých auťáků, já všechny peníze procestuju.

Kromě plavby a cestování ses angažoval i kolem skupiny Gradace?

Ano, jezdil jsem s nimi jako bedňák. Já jsem bigbíťák a znám tuhle partu už od dob Dabble Dose. Moje volno v Nymburce byla hlavně muzika a sport.

Co děláš mimo cestovku?

Přednáším v Nymburce, Poděbradech, Kolíně nebo Kutné Hoře. Sám natáčímv zemích, které navštívím, a pak to promítám s doplňujícím výkladem. Jsem čundrácký typ. Nejraději vyrážím ve skupince se spacákem a stanem. Navštívil jsem asi šest olympiád, vloni jsem byl na fotbalovém mistrovství světa v Německu. Jsem vášnivý fanda místního Polabanu.

16.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Milovicích hledáme prodavačku - pokladní. Vyučení a praxe v oboru výhodou. Požadujeme poctivost a slušné vystupování. Zájemci se mohou hlásit u p. Červinkové tel. 727 804 843 nebo u p. Krejčové tel. 602 107 921, e-mail: krejcova@jednotanbk.cz. , , Nabízíme: stravenky, 25 dní dovolené.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - milovice, Spojovací, č.p. 574, 289 23 Milovice nad Labem 1. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka v Caffe Lotos. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Musilová Zdeňka, tel.: 777 794 118, po - pá 8 - 12 hod,, e-mail: prace@lotos-kolin.cz,, osobně: pouze po předchozí domluvě., , Náplň práce:, prodej a obsluha, práce s pokladním systémem, evidence zboží, vše v čistém prostředí., , Požadavky:, chuť pracovat, spolehlivost, příjemné vystupování,, vyučení či zkušenost není podmínkou.. Pracoviště: Lotos kolín s.r.o. - pňov-předhrádí, 289 41 Pňov. Informace: Zdeňka Musilová, .

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 6 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci ÚKLID + VÝPOMOC V KANTÝNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6000 kč, mzda max. 7000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na zkrácený úvazek od 7:00 do 13:00 hod., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost; svědomitost; selský rozum; technickou gramotnost, Výhody: pěkné pracovní prostředí; 5 týdnů dovolené; vstřícný přístup; jídelna v areálu THP;příspěvky na stravu;dobrá dostupnost veřejné dopravy;, Kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky v době od 7:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Kimm invest s.r.o. - provoz, 289 13 Zvěřínek. Informace: Lucie Podhorová, +420 325 545 450,770 182 233.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 19 000 Kč

Odborní administrativní pracovníci a asistenti ASISTENTKA PRODEJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do oblíbené pobočky přijmeme asistentku prodeje., , Náplň práce: obsluha pizzerie, pomocná příprava v kuchyni, obsluha telefonu;, , Požadujeme: zejména chuť do práce, příjemné vystupování, stresovou odolnost vůči nahromaděným objednávkám, pracovitost, serióznost, cit pro úklid a velkou spolehlivost, , Nabízíme: práce v oblíbeném podniku, být součást firmy s rozrůstajícími se pobočkami, mladý týmový kolektiv, možnost kariérního postupu a seberealizace při otevření nových poboček, v případě spokojenosti a dobrých výsledků bonusy;. Pracoviště: Turbo pizza, s.r.o. - poděbrady, Husova, č.p. 31, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Jan Krejčík, +420 724 689 115.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nejstarší i nejmladší cestující se kraj chystá vozit zadarmo

Videosouhrn 16. srpna 2018

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

K soukromému užívání auta hejtmankou zveřejnil kraj smlouvu

Střední Čechy – Do nové etapy vstoupily ve čtvrtek debaty týkající se využívání služebního vozu Středočeského kraje Jakubem Pokorným – manželem hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Staly se tématem poté, co portál Seznam.cz nedávno upozornil, že za volantem krajského auta Škoda Superb za více než milion korun, které měla hejtmanka poskytnuté i k užívání pro soukromé účely, bývá často vidět její muž, který tímto vozem jezdí třeba do práce v kadeřnickém salonu v Benešově.

Parkoviště i cyklostezka jsou znovu přístupné

Nymburk – Po stržené lávce už není na parkovišti pod Eliškou ani stopy. Firma Strabag dokončila demoliční práce, místo vyčistila a bývalé staveniště převzali zástupci radnice.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Parní mašina zůstane kvůli suchu doma

Střední Čechy – Protipožární omezení kvůli suchu a horku již meteorologové zmírnili ve středních Čechách i v hlavním městě, přesto si příznivci parních vlaků ještě musí nechat zajít chuť. Vyplývá to ze středeční informace Petra Pošty z centrály Českých drah.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT