Zastupitelé v pondělí potvrdili doporučení hodnotící komise a radních, kteří vybrali jako nejvhodnějšího provozovatele firmu Aazar s.r.o. se sídlem v Poděbradech. Jejím jednatelem je Syavash Amiramini, lékař chirurgiez nymburské nemocnice a Brit Muhamod Shasi. „Složili kauci a splnili i další podmínky výběrového řízení,“ řekl starosta Ladislav Kutík s tím, že výše nájemného, které firma nabízí, je 4 procenta z celkových ročních nákladů, což dělá zhruba 7,2 milionu korun.

Nejen mezi přihlížející veřejností se však našli kritici, kterým se firma i způsob jakým byla vybrána, zdála podezřelá. „Myslel jsem si, že když město nemocnici koupilo, má jasno v tom, co si s ní počne. Z toho dnešního jednání cítím tunel,“ řekl Pavel Šafr z řad diváků.

Situaci komentoval i zastupitel Adolf Toman. „Ví někdo vůbec, co je to vlastně za firmu? To chce město pronajmout nemocnici nějakým Arabům?“ ozval se s tím, že navrhuje soutěž zrušit a vyhlásit nové výběrové řízení.

Pro opakování veřejné soutěže však nikdo ze zastupitelů kromě Tomana ruku nezvedl. Ten dokonce jednání na čas demonstrativně opustil. „Hlavním zájmem je, aby se vše urychlilo. Hlavně kvůli uzavírání smluv s pojišťovnami a aby se neprotahoval stav uvnitř nemocnice, kdy nikdo neví, kdo za co zodpovídá,“ dodal starosta. Podle něj město nemůže zrušit soutěž, když výherce splňuje podmínky.

Navíc vyšším odborným garantem firmy Aazar je prý primář městecké nemocnice Luboš Zimola, který v minulosti už nymburskou nemocnici řídil .
Podle starosty se město Nymburk i jeho zastupitelé nemocnici snažili získat i pod tlakem veřejnosti a vždy proklamovali, že ji chtějí pronajímat. „Nemocnice, které byly privatizovány, už mají smlouvy s pojišťovnami. Každé zdržení může ohrozit její fungování,“ dodal starosta.

Zastupitelé z nezávislých sdružení si však stále myslí, že by město nemocnici pronajímat nemělo. „Řada z nás si stále myslí, že výhodnější pro město by bylo, kdyby nemocnici provozovalo samo. Byl tu jistý tlak rady města a tak jsme ustoupili a začali spolupracovat na této koncepci,“ řekl zastupitel Aleš Omáčka.

Město chce nemocnici novému nájemci předat už 1. září. Smlouva by měla být uzavřena na dva roky s tím, že první dva bude nový provozovatel platit jen symbolické nájemné – korunu ročně. Pronájem se netýká polikliniky na sídlišti, se kterou má město své plány. „Vše zůstane při starém. Rádi bychom využili volných prostor, které jsou nevyužité,“ řekl starosta.