S neuvěřitelně drzým druhem vandalismu se setkali pracovníci Vlastivědného muzea v Nymburce. Ve čtvrtek ráno našli za plotem zrekonstruovaného objektu bývalé židovské synagogy hromadu odpadků, jako by zahradu někdo použil místo popelnice.

„Nechápu, jaké čuně to mohlo udělat. Někdo vezme plný pytel odpadků a hodí ho přes plot. Snažíme se to tu mít upravené a nějaký vandal nám to kazí,“ rozčilovala se archeoložka Karla Motyková.

Podle vedoucího muzea Františka Sýkory něco takového nepamatují. „Prozatím se tu nic podobného nestalo, snad jen vyhozená lahev, ale ne takové množství,“ dodal Sýkora s tím, že odpadky nechali odklidit na vlastní náklady.

S podobným vandalismem se prý zatím nesetkala ani městská policie. „Řešíme odpadky vyhozené třeba v lese, když nám to lidé oznámí, ale něco takového dosud ne,“ řekla Simona Lazarová z Městské policie.

Přitom prý při dopadení vandalovi hrozí bloková pokuta do výše jednoho tisíce korun a odpadky by si musel sám odklidit.

V budově bývalé synagogy se nachází dvě expozice Vlastivědného muzea – Nymburkv proměnách věků a Z dějin železnice. Dominantou výstavní síně je bezpochyby obraz úctyhodných rozměrů od Alfonse Muchy z roku 1935 s husitským námětem „Poddání města Nymburka L.P.1421 Bohu a Pražanům“.