VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město má v plánu otevřít kapli sv. Jana Nepomuckého

NYMBURK - Zkaple sv. Jana Nepomuckéhou základní školy Tyršova má býtv budoucnu víceúčelový sál. Sloužit má například pro výstavy a koncerty.

30.8.2007
SDÍLEJ:

kaple sv. Jana Nepomuckého v NymburceFoto: Foto:DENIÍK/Petr Bělka

Nymburská radnice má v plánu v budoucnu otevřít veřejnosti kapli sv. Jana Nepomuckého u Hálkova divadla. V kapli, která pamatuje založení města, by mohl vzniknout víceúčelový kulturní sál, kde by se konaly komorní koncerty a recitály. Počítá se i s prohlídkami prostor nad barokními klenbami se zachovalými prvky gotické architektury. V současné době prý prostory kaple slouží jako skladiště.

Město v těchto dnech poptává firmu, která by vypracovala projektovou dokumentaci úprav včetně zázemí v objektu Hálkova divadla. Je to však zatím jen záměr. Musí se zpracovat právě projektová dokumentace. To by se podle Vlastimila Jandy, vedoucího odboru správy a rozvoje městského majetku, mohlo povést ještě letos. Pak bude záležet na penězích. Ty musí uvolnit město z rozpočtu. Z toho letošního už ale ne. „Rádi bychom také požádali o dotaci,“ dodal Janda.

Podle archeoložky Polabského muzea Karly Motykové je to hezký nápad. „Jako archeolog to určitě vítám. Jen mám pochybnosti, zda o to bude mezi lidmi zájem,“ dodala Motyková. O zachování historických prvků obavy nemá, kulturní památka je prý pod dohledem muzea i Národního archeologického ústavu.

Radnice také počítá s tubusovým propojením s hlavním vchodem do Hálkova divadla. Stavebních úprav by se tak doč〜kaly i samotné prostory divadla. A to rozšíření stávajících šaten a výměny jevištních tahů.

Z HISTORIE KAPLE

-kaple je dochovaný presbytář bývalého konventního kostela Panny Marie Růžencové, který tvořil součást rozsáhlého areálu kláštera dominikánů, kdysi stojícího na místě dnešní Základní školy Tyršova a Hálkova divadla.
-Dominikánský klášter vznikl pravděpodobně zároveň se založením města kolem roku 1275
-Za husitské reformace byli v roce 1424 dominikáni z města vyhnáni, klášter byl vydrancován a pobořen. Pustý zůstal až do roku 1667
-po roce 1820 byla v klášterních budovách zřízena škola
-v roce 1871 byla na místě z větší části zničené chrámové lodi vystavěna radnice
-definitivně byla loď kostela přestavěna v letech 1935 – 1936, kdy zde vznikla budova Hálkova městského divadla s prvky funkcionalismu
(Zdroj: Turistický průvodce Nymburka)

30.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nymburské radnici byli oceněni dobrovolní dárci krve. Pavel Klosovský ji daroval už osmdesátkrát.
12

Krev daroval osmdesátkrát. Získal ocenění

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Vysvědčení pro politiky: nejlepší dostali dvojku

Poděbrady - Po dobu dvaadvaceti dní mohli obyvatelé Poděbrad v elektronické anketě známkovat práci svých zastupitelů. Prostřednictvím známek od jedné do pěti, stejně jako ve škole, měli příležitost hodnotit každého z nich. Jedničku si nezasloužil žádný z komunálních politiků.

KRÁTCE: Biketower má první potíže

Nymbursko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Astronomové z Ondřejova hledají vesmírné kamení. Schovalo se jim v Budějovicích

Střední Čechy – Hledá se sametově černě až černohnědě zbarvený „kámen“, tedy vlastně dva. Jeden by měl vážit zhruba kilogram, druhý je zhruba čtvrtinové velikosti. S touto výzvou se obracejí na veřejnost astronomové z Ondřejova na Praze-východ, kde funguje centrum pozorovacích stanic Evropské bolidové sítě. Při pátrání po meteoritech chtějí oslovit Jihočechy, konkrétně obyvatele Českých Budějovic. Právě v okrajové části města by měly ležet části padající hvězdy zaznamenané v neděli 3. prosince. 

Kaple sv. Jana Nepomuckého má opravenou balustrádu

Nymburk – Mramorová balustráda přímo před hlavním oltářem gotické kaple sv. Jana Nepomuckého byla ve špatném stavu už dlouho. Její zdařilou opravu si město může připsat na seznam k mnoha dalším nezbytným rekonstrukcím uvnitř kaple i zvenčí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT