Sedm let za distribuci pervitinu a ohrožování mravní výchovy mládeže. Takový verdikt zazněl po více než ročním procesu s Violou Daničovou 17. ledna u Okresního soudu v Nymburce. Jenže obhájce Josef Mejstřík se odvolal, krajský soud rozsudek zrušil a vrátil případ k projednání zpět do Nymburka. Včera se konalo obnovené hlavní líčení.

Na úvod obhájce podal námitku o podjatosti soudu, se kterou ale neuspěl.

Předvoláno bylo několik svědků jak z řad odběratelů drog, tak policistů, kteří případ vyšetřovali. Ti byli totiž několika svědky případu, vesměs uživateli drog, nařčeni z vydírání při výsleších a případem se dokonce zabývala inspekce ministerstva vnitra. „Ta ale žádné pochybení nenašla, případ bude odložen,“ konstatoval před soudem jeden z hlavních vyšetřovatelů Petr Danko.

Dalším vyslechnutým svědkem byl Karel Drahota, který měl drogy od obžalované kupovat. To měly potvrdit i telefonní odposlechy, ve kterých se hovořilo o „hnědých a bílých ubrusech“. Podle vyšetřovatelů se jedná o hantýrku znamenající dávky drog. To ale Drahota i Daničová popřeli. „My jsme spolu obchodovali, ale ne s drogami. Dávala jsem mu pro děti oblečení,“ tvrdila Daničová a vyvolala tím na tváři přítomných úsměv.

Hlavní líčení soudce Jan Steinmetz odročil na 2. srpna. Zbývá ještě vyslechnout několik svědků.

Jedenapadesátiletá Romka Viola Daničová, zvaná Bója, měla podle obžaloby distribuovat pervitin v letech 2004 a 2005 ve velkém množství. Drogu údajně prodávala ve svém bytě u nymburského místního nádraží nebo v RZ baru na sídlišti. Měla si tím přijít na statisíce korun.

V několika případech dokonce měla do prodeje zapojit svoji desetiletou dceru, proto kromě distribuce drog byla obžalována také z ohrožování mravní výchovy mládeže. Usvědčovala ji část z celkem 48 předvolaných svědků a telefonické odposlechy, které byly přehrány v rámci hlavního líčení probíhajícího na pokračování po celý rok 2006.

V lednu 2007 vynesl soudce Jan Steinmetz verdikt, ve kterém poslal Daničovou na sedm let do vězení.

Ta rozsudek neunesla a bezprostředně po něm se snažila fyzicky napadnout soudce Steinmetze i státní zástupkyni Milenu Pinkasovou, které plivla do obličeje. Na chodbě soudní budovy pak zkolabovala a musela být zavolána záchranka.
O

bhájce Josef Mejstřík se proti rozsudku odvolal. Krajský soud pustil Daničovou na svobodu a vrátil případ k soudu v Nymburce.