Oplocení, uzamykatelná branka, WC, umývárna. Tak by si podle nedávné ankety představovaly ideální dětské hřiště maminky z Nymburka.

S výsledky nedávné ankety a monitoringu dětských hřišť ve městě přišly včera seznámit i vedení radnice.

„Lidem nejvíce vadí, že hřiště nejsou chráněna před vandalismem, psy a chybí na nich stín,“ uvedla Markéta Literová z mateřského centra Svítání s tím, že pochvalu si zaslouží hřiště na Vesláku a u Vodárny.

Jako konkrétní výstup ankety přinesly iniciátoři akce návrh na vytvoření modelového hřiště na starém sídlišti u Dřeváku. Návrh obsahuje kvalitní oplocení, uzamykatelnou branku, buňku pro dozorce hřiště, vysazení stromů (či jiný stín), vytvoření dvou částí – pro větší a pro menší děti, doplnění herních prvků, WC a umývárna – údržbu by prováděl dozorce hřiště, po 20. hodině uzamčení objektu, bez možnosti přístupu a využití stávajícího kamerového systému.

Město do údržby hřišť každoročně investuje statisícové částky. „Mrzí nás, že hlavně starší děti je pak devastují,“ podotkl Vlastimil Janda z radnice.

Do budoucna Nymburk plánuje revitalizaci sídlišť v Jankovicích a Drahelicích, která počítá i s úpravou dětských hřišť. „Budeme rádi, když se na projekt podíváte, abychom mohly vaše návrhy včas zapracovat,“ řekl na včerejší schůzce místostarosta Miloš Petera s tím, že se sociálním zařízením to však vidí problematicky.

Personální zajištění dozoru hřiště by však podle Literové převzalo občanské sdružení Vítej, maminko!, které by ve spolupráci s úřadem práce vytvořilo pracovní místo na vedlejší pracovní poměr. O údržbu by se dále staraly technické služby.

Celorepublikovou kampaň Dětská hřiště dnes a příště, pořádala síť mateřských center z celé republiky. Kampaň zahrnovala anketu mezi obyvately města a monitoring návštěvnosti a stavu dětských hřišť.