S příchodem teplého počasí začali brát cyklisté, bruslaři i pěší cyklostezky podél Labe útokem. Projížďku či procházku jim však kazí větve zasahující do trasy i boule na povrchu. „Z Nymburka do Kovanic je cyklostezka hrozně zarostlá. Je sice široká 1,5 metru, ale není to nic platné, když skoro do poloviny zasahují větve a keře. Potřebovalo by to radikální řez,“ řekl Nymburák Jakub Marvan. „Je hezké, že tu vznikají nové cyklostezky, ale bylo by potřeba, kdyby se o ty stávající někdo staral,“ dodal.

A to je právě mnohdy kamenem úrazu. Ne vždy je totiž jasné, ke které obci stezka patří, a kdo se má starat o její údržbu. „Je v tom zmatek. Není to majetkově vyřešené,“ řekl šéf nymburských technických služeb Jaroslav Radoň s tím, že nymburské technické služby udržují cyklostezku od Drahelic k Sánské strouze pravidelně jednou za měsíc. „Pokud však někdo zavolá, že je problém i o kousek dál, zařídím to,“ řekl Radoň s tím, že oprava povrchu je závislá na penězích z městského rozpočtu.

Zdejší trasy po obou březích Labe si pochvalují dokonce i lázeňští hosté, mnohdy z daleka. „Právě kvůli zdejším cyklostezkám jsem dal přednost lázeňskému pobytu v Poděbradech. Jenom je škoda, že prorůstají kořeny a mnohdy je jízda i nebezpečná,“ řekl Mikuláš Kriška z Ostrova u Karlových Varů, který má za sebou i ošklivou nehodu. „Začátkem května se tu konaly vodácké závody, které nebyly nijak technicky zajištěné, takže jsem se prakticky srazil s lodí,“ dodal s tím, že kromě zranění, kvůli kterému musel přerušit lázeňské procedury, mu vznikla i několikatisícová škoda na kole.

V poslední době je na cyklotrasách velice rušno a cyklisté by si měli uvědomit, že i na stezce pro ně platí dopravní předpisy. „Cyklisté i bruslaři by se měli pohybovat vpravo,“ upozorňují dopravní policisté.