Po půl desáté dopoledne se na linku tísňového volání ozval hlas, který oznámil uložení bomby. "Jednalo se o nesrozumitelný hlas. Analýzou bylo zjištěno, že bomba měla být údajně uložena v prodejnách Coopu," řekl zástupce nymburského policejního ředitele Jaroslav Novák. V průběhu dopoledne tak bylo v Nymburce uzavřeno a prohledáno pět prodejen Jednoty, kterých se nebezpečí mohlo týkat. To znamená i na náměstí, na sídlišti v Jankovicích a v části zvané Habeš. "Na pomoc byl přizván i speciálně vycvičený pes," poznamenal Novák.

Prodejny a jejich okolí byly vyklizeny. Personál i nakupující byly evakuováni. "Jednalo se v každé prodejně o desítky lidí. Dohromadyšlo určitě o stovky osob," uvedl jeden ze zasahujících policistů.

Akce částečně ochromila dopravu v Nymburce. Komlikace nastaly u prodejny Barum ve čtvrti zvané Habeš, kde bylo uzavřeno několik set metrů v okolí diskontu Jednoty. "Kdybych toho, co bombu nahlásil, dostal do ruky, tak bych ho nejdřív profackoval a potom bych mu to nechal celé zaplatit," ulevil si jeden z řidičů, ketrý se nemohl dostat požadovaným směrem.

Akce byla bez objevení jakékoliv výbušniny ukončena čtvrt hodiny před jednou odpoledne.

Mezi lidmi se spekuluje o tom, že se nemuselo jednat o náhodného "vtipálka", ale že také mohlo jít o konkurenční boj mezi prodejnami na předvánočním trhu. "V každém případě je oznamovatel podezřelý ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy," doplnil zástupce policejního ředitele. V krajním případě hrozí muži až několikaltý pobyt za mřížemi.