V současné době jsou tyto zámky k vidění i v Nymburce. Na železničním mostě, tedy přesněji k němu připojené lávce pro pěší a cyklisty. Zejména v místech, kde je zábradlí vyvýšeno, jich najdeme asi stovku. Na některých nechybějí začáteční písmena jmen spojená znaménkem plus.

Redakce Deníku chtěla zjistit, zda je pověšení visacích zámků na tomto zábradlí tolerováno, nebo se naopak chystá jejich likvidace podobně jako v době, kdy se objevily na nové lávce přes Labe před dvěma lety. Zástupce nymburské radnice nás původně odkázal na mluvčí Správy železnic, jejíž je most přes Labe majetkem. Ani na této adrese jsme však s dotazem neuspěli.

„Železniční most v Nymburce přes Labe je sice v naší správě, ale lávka pro pěší, která je k mostu připevněna, je v majetku města Nymburk. Dotaz na odstranění zámečků tedy prosím směřujte na ně,“ odpověděla Nela Eberl Friebová, mluvčí Správy železnic. Tedy zpět na radnici.

Alej topolů vedoucí od tenisových kurtů v Tyršových sadech až k vodárně v Poděbradech půjde ještě v únoru k zemi.
Symbol Poděbrad zmizí. Dlouhá alej topolů půjde ještě v únoru k zemi

Podle místostarosty Zdeňka Vocáska se v tuto chvíli odstranění zámků lásky ze železničního mostu nepřipravuje. Zatím je město na tomto místě bude tolerovat. „Je to jiný případ, než u nové lávky, která je v záruce. Připnutý zámek stejně jako konstrukce v místě, kde je připnutý, brzy začíná rezivět,“ vysvětlil Vocásek.

Reziví ovšem i zámky a konstrukce zábradlí na železničním mostě. Některé zámky jsou zjevně letité a trpí už silnou korozí. Na jednom ze zámků je patrný letopočet 2021. Osloveným kolemjdoucím samotné zámky nijak nevadí. „Popravdě, jsme si jich doteď ani nevšimla, a to tu chodím docela často,“ usmívala se oslovená žena.