Nová školka bude mít trojnásobnou kapacitu. Pojme tedy 150 dětí. Město nyní zveřejnilo vizualizace, jak bude nová budova pro děti a její okolí vypadat. Zatím není jisté, kdy první předškoláci do nové mateřinky nastoupí.

Navýšení počtu míst

Hlavním účelem stavby nové školky na Zálabí je navýšení počtu míst pro děti ve školkách. Nymburk se podobně jako řada dalších měst potýká s problémem, kterým je kapacita míst pro děti ve školách a školkách. Navýšení kapacity zálabské Růženky je jedním z řešení pro město.

Radnice má nyní v rukách architektonickou studii, která počítá s navýšením ze současných padesáti na sto padesát míst. V budově vznikne šest prostorných světlých tříd po pětadvaceti dětech ve dvou podlažích, a dále kuchyň s jídelnou. Změny dozná i vybavení zahrady.

„Charakter nové školky, která je v souladu s územním plánem města, vychází ze spojitosti s přírodou. Volba navržených materiálů je inspirována přírodním rázem okolí. Cílem je vytvoření útulného a bezpečného prostoru,“ řekl místostarosta Zdeněk Vocásek, který o rozšíření zálabské školky dlouhodobě jedná.

Lanové centrum

Hrací část ve dvoře se bude dělit na jednotlivé zóny, aby bylo možné děti rozdělit do skupinek, které využívají daný hrací prvek. K dispozici bude pískoviště, altánové centrum, houpací prvky, lanové centrum a multifunkční prolézačka.

Řešit musela radnice i parkování u nové školky. Podle zákona musí zajistit jedno parkovací místo na pět dětí. V našem, případě se tedy jedná o třicet parkovacích míst. A to se podařilo.

Místo dosavadních dvou pěších přístupů do areálu bude mít nová školka hned tři. „Přístup pro pěší zůstane zachován z Kolínské ulice a U Početky. Nově bude doplněn přístup z ulice Pístecké,“ vysvětlil Vocásek.

Radnice ustoupila od původního plánu, že nová budova bude montovaná modulová stavba. „Navržený objekt vzhledem k současným trendům a dotačním podmínkám odpovídá svou skladbou pasivnímu domu, čehož je dosaženo keramickým zdivem a minerální vlnou včetně tepelného čerpadla a fotovoltaiky. Aby bylo dosaženo základní podmínky pasivního objektu, bylo upuštěno od jedné z variant modulové stavby,“ konstatoval místostarosta.

V tuto chvíli se připravuje zadávací dokumentace na výběr zhotovitele projektové dokumentace a po letních prázdninách by měl být znám zhotovitel. V druhé polovině roku bude podána žádost o dotaci na samotnou výstavbu.