Místu se nyní neřekne jinak než U Početky, a také developer svůj projekt takto nazval. Ve třech pětipodlažních domech vznikne nakonec po úpravách projektu 96 bytů. K tomu garáže, potřebná parkovací místa, zeleň a další prvky, které u podobných projektů nemohou chybět. Jak bude místo v budoucnu vypadat, nabízíme na vizualizacích.

Projekt byl poprvé představen loni v létě a části místních se nelíbil. Sepsali proto petici, v níž požadovali mimo jiné snížení počtu bytů, stavební úpravy ohledně výšky a parkovacích míst. „My chápeme, že je v současné době nevyužívané místo vhodné k zástavbě, ale tyto plány jsou předimenzované a neodpovídají občanské vybavenosti v místě,“ řekl na veřejném setkání v kině zástupce místních Marek Velechovský.

close Vizualizace budoucích bytových domů a okolí na Zálabí. info Zdroj: Se svolením města Nymburk zoom_in Vizualizace budoucích bytových domů a okolí na Zálabí.

130 bytů město odmítlo

Se zástavbou v daném místě počítá územní plán a developer bude stavět na vlastních pozemcích. Původně přišel s variantou více než 130 bytů, což však město odmítlo.

Loni se jednalo o variantě se 100 bytů, to se však nelíbilo místním.

Dalším jednáním bylo dosaženo několika stavebních úprav a snížením počtu bytů na 96. „To je maximum, čeho jsme byli schopní při jednání dosáhnout,“ konstatoval starosta Tomáš Mach.

Projekt odsouhlasilo několik výborů radnice, a také městský architekt Jan Němec. „Navrhovaná zástavba je umísťována do zastavěné části města vybavené základními občanskými službami a stavbami a technickou infrastrukturou. Většina z nich je v docházkové vzdálenosti, díky tomu nemusí být při jejich užívání nadměrně přetěžované komunikace,“ uvedl mimo jiné Němec ve svém stanovisku, v němž stávající variantu předloženou investorem podle jeho slov „lze považovat za možnou proměnu brownfieldu.“

Podle části místních je však kompromis nedostatečný a stavba nových domů sníží komfort stávajících obyvatel Zálabí. „Vítejte na sídlišti Bohumila Hrabala. Tentokrát je to realita, a takto právě hlasovali vaši zastupitelé,“ napsal Velechovský na sociální síti krátce poté, co zastupitelé hlasy současné koalice schválili podepsání plánovací smlouvy s investorem.

Zastánci smlouvy z řad koalice argumentovali mimo jiné tím, že město musí zvažovat jak námitky místních, tak posoudit možnost samotného rozvoje celého města. „Musíme brát v potaz více pohledů a mít na mysli i zájem dalšího rozvoje města. A to říkám jako člověk, který na Zálabí vyrůstal,“ konstatoval radní Jiří Sobotka.

Fotogalerie: Na Zálabí mají vyrůst pětipodlažní domy. Části místních obyvatel se to nelíbí

Zástupci radnice také zdůraznili, že se podařilo dojednat výrazné navýšení příspěvku developera do městské kasy za jeden byt. Z původních 30 na 80 tisíc korun. „Ekonomickým důsledkem bude přijetí příspěvku 7,68 milionů korun na výstavbu infrastruktury ve městě,“ píše se v důvodové zprávě o projektu.