Pokud město uspěje, slibuje si podle místostarostky Adrieny Gabrielové od systému přesnou lokalizaci zdroje zápachu. „Je vhodný pro podniky, které mají problémy se stěžovateli, stejně jako pro evidenci a rozhodování státní správy. Dokáže odhalit oprávněné a vyvrátit neoprávněné stížnosti. A to je pro nás důležité pro prokazování původu zápachu, na který si občané v Nymburce stěžují,“ vysvětlila.

Pořizovací cena systému je přes 467 tisíc korun. Zahrnuje i meteostanici, nezbytnou pro jeho provoz, která se musí nacházet v blízkosti průmyslové zóny na Zálabí.

Zastupitelé budou rozhodovat o tom, kdo bude dále provozovatelem nymburské nemocnice.
Nemocnice na prodej? Bude se jednat

V registru stížností na zápach mohou lidí v mapě prostřednictvím svého chytrého telefonu nebo přes webové rozhraní označit co nejdříve místo, kde právě zachytili zápach.

Systém automaticky zaznamenává proudění větru a vyhodnocuje rozptyl hlášeného zápachu. Je přitom schopen sledovat až pět konkrétních zdrojů.

Město musí žádost o dotaci odeslat Státnímu fondu životního prostředí nejpozději do 20. prosince.

Spor o původ zápachu se táhne už dva roky. Letos v létě Okresní soud v Nymburce vynesl rozsudek ve prospěch zinkovny.

Město se odvolalo ke krajskému soudu.

Systém Puenviro
Systém Purenviro je kompletní integrovaný systém řízení kontroly vzniku znečištění ovzduší. Jedná se o registr stížností na zápach, který se zobrazuje přímo v mapovém rozhraní. Systém automaticky zaznamenává proudění větru a vyhodnocuje rozptyl hlášeného zápachu do okolí. Prostřednictvím systému Purenviro TOM mohou občané v mapě označit místo, kde zaznamenali zápach. Systém stěžovateli odpoví zpět, jaké jsou na základě aktuálních povětrnostních podmínek možné koncentrace pachových látek v místě, kde se v daném okamžiku nacházel. Pro hlášení zápachu musí oznamovatel vlastnit tzv. chytrý telefon a mít nainstalovanou aplikaci Purenviro přímo ve svém telefonu, nebo tak může učinit přes webové rozhraní. Systém je schopen sledovat až 5 konkrétních zdrojů. Pro správné vyhodnocení je tedy důležité zápach hlásit ihned, aby mohla být relevantně vyhodnocena záležitost povětrnostních podmínek v tom daném okamžiku a tedy i co nejpřesnější lokalizace zdroje.

Další demonstraci proti výrobě zinkovny AZOS na nymburském Zálabí svolali členové spolku Permanent, který od začátku bojuje proti zinkovně.
Zálabáci nevzdávají boj se zinkovnou AZOS