Aktuálně je jedno z mála veřejných dobíjecích míst pro elektromobily na parkovišti před obchodním centrem Kaufland. Vedení města však do budoucna počítá s celou sítí elektrostanic.

„Vzhledem k veřejnému charakteru použití by se mělo jednat o velmi odolné řešení. V menších obcích jsou vhodné AC nabíjecí stanice s autorizací, ve větších městech je ideální uvažovat o síti nabíjecích stanic. V případě většího vytížení se jeví jako vhodná technologie Master-slave či rychlonabíjecí stanice,“ uvedl radní Vocásek.

Platba za nabíjení bude ideálně řešena pomocí mobilní aplikace. Ty obsahují platební systémy, v nichž se dá jednoduše a rychle nabíjení zaplatit.

A na jakých místech by nabíjecí stanice v Nymburce mohly být vybudovány?

„Lokality by měly být vázány k osídlení v bytových domech, kde je omezeno nabíjení na vlastním pozemku jako u rodinných domů. Například Labské Terasy, drahelické sídliště, sídliště Jankovice, parkoviště Pod Eliškou či parkoviště u hlavního nádraží. Na Zálabí již existuje nabíjecí stanice u Kauflandu,“ doplnil nymburský radní.

Vzhledem k nárůstu elektromobility se počítá s nabíjecími stanicemi různých typů v podstatě pro každou obec. Ať už pro místní nebo pro projíždějící a turisty. To se týká nabíjení elektromobilů i elektrokol.

Právě pro elektrokola už mají několik nabíjecích stanic v sousedních Poděbradech. První vznikla na cyklostezce při výjezdu z Poděbrad směrem k soutoku Labe a Cidliny poblíž bistra U Lupiče. Prakticky stejná stanice vyrostla před pár týdny také na parkovišti před novou sportovní halou. Menší verze je v provozu také u cyklostezky nedaleko hasičské základny ve Velkém Zboží.