Kostel svatého Jiljí společně s věží je v majetku Římskokatolické farnosti Nymburk. Ta však na opravy nemá dostatek peněz, ačkoliv největší část zaplatí právě tato církevní instituce. Ta už řadu let spolupracuje s městem v péči o jednu z nejzásadnějších památek města.

Zpřístupnění vyhlídkové věže před dvěma lety pomohlo zjistit, že střechou do ní zatéká. „Následovala komplexní kontrola, která odhalila, že kvůli vodě a vlhku jsou některé nosné trámy plesnivé, přestávají držet při sobě a musí se vyměnit,“ uvedl Josef Kubiš, ředitel Technických služeb Nymburk.

Od posvícení je proto věž pro veřejnost opět uzavřená a několika způsoby se shánějí peníze na potřebné opravy. Tím nejviditelnějším je benefiční koncert, který se uskuteční jíž v úterý přímo v kostele. Vystoupí muzikálová zpěvačka Magda Malá, operní árie zazní v podání Sylvy Čmugrové a především country zpěváka Jakuba Smolíka netřeba představovat. „Co se vybere na dobrovolném vstupném, bude v plné výši určeno na opravu věže,“ uvedli organizátoři koncertu s tím, že honorářů se ve prospěch svírky vzdali i samotní účinkující.

Největší sumu za opravu zaplatí nymburská římskokatolická farnost, část bude hrazena z dotace Ministerstva kultury ČR a přispěje rovněž město Nymburk. Zbývá však ještě zhruba milion korun na dofinancování. Proto bylo podniknuto několik kroků k tomu, aby se potřebné peníze zajistily. Kromě koncertu je možné přispět do sbírky na portálu Donio.cz. Dalším krokem je založení facebookového profilu s názvem Příběh nymburské věže, kde jsou odkazy a informace, proč a jak nymburské věži pomoci. „Dojde také k oslovování místních podnikatelů, popřípadě jiných dárců, jestli by chtěli pomoci,“ doplnil Kubiš.

Program benefičního koncertu
18.00 – Magda Malá – muzikálová zpěvačka
19.00 – Sylva Čmugrová – operní pěvkyně
20.00 – Jakub Smolík -zpěvák country music