Asi nejzásadnější komplikace přinese uzavírka části Okružní ulice u sídliště. Od pondělí 18. září nebude možné zahnout k sídlišti z Tyršovy ulice právě do Okružní. Úsek kolem sídla technických služeb až po křižovatku s ulicí Karla Čapka bude dostávat nový asfaltový povrch. „Důvodem je rekonstrukce povrchu vozovky. Uzavírka je plánována na dobu nezbytně nutnou pro realizaci stavby, a to do 15. října,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous.

Dá se předpokládat, že většina obyvatel sídliště mířících domů z Tyršovy ulice využije odbočku do Brigádnické ulice kolem prodejny bicyklů přes nový mostek směrem k bývalé pobočce pošty.

Dopravní značení upozorňující na tuto uzavírku najdou řidiči také v ulicích Jurije Gagarina, Lipové, Brigádnické a Tyršově. V daném případě se jedná o poslední ze tří etap, při nichž dochází k výměně povrchu po celé délce jedné ze sídlištních tepen, tedy Okružní ulici.

Ještě výrazně delší dobu bude rovněž od pondělí 18. září uzavřena část Husovy ulice. Ta se nachází v zástavbě mezi Boleslavskou třídou a Jičínskou ulicí, a právě tento úsek bude neprůjezdný. A to až do 30. listopadu. „Důvodem je oprava vodovodního a kanalizačního řadu,“ konstatoval mluvčí radnice.

V tomto případě si řidiči poradí mnohem snáze. Projet mohou souběžnou ulicí Ferdinanda Schulze, která je blíže k železničnímu nadjezdu.

Omezení v centru

I když zatím podstatně menší, než před pár týdny, komplikace trvají stále u kamenného mostu. V současné době je zachován od náměstí přes most průjezd oběma směry a znemožněno je pouze odbočení na parkoviště u Labe pod Eliškou. Na něj se řidiči dostanou při odbočení ve směru od náměstí vlevo k Šafaříkovi mlýnu, podél něj dolů k Labi a podél řeky na parkoviště.

Situace se však v době pokládky nových plynových trubek blíž k náměstí zřejmě změní a krátký úsek mezi náměstím a mostem bude načas opět průjezdný pouze kyvadlově, tedy na semafor. Opravy, tlaková zkouška a likvidace přechodného dopravního značení mají trvat do 17. října.

Relativně dobrou zprávou je informace z Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) ohledně kompletní uzavírky celého mostu a složité objížďce po obchvatu města. Už několik let se spekuluje, kdy přesně k termínu uzavření a chystaným komplikacím skutečně dojde.

Odpověď chtěl znát i Petr Procházka z Nymburka, krajský zastupitel za Piráty. Ten oslovil vedoucího úseku mostů z KSÚS Miroslava Dostála a získal odpověď. V příštím roce, tedy 2024, se plánuje stavba takzvaného kolektoru, do nějž budou z tělesa mostu přesunuty všechny síťové kabely, potrubí s plynem a podobné záležitosti. S opravou mostu se nyní počítá v letech 2025 a 2026. „V letošním roce pouze předpokládáme zahájení soutěže na geotechnický monitoring, který musí být dle plánu organizace výstavby započat v předstihu. Ten musí být také nezávislý na budoucím zhotoviteli,“ uvedl Dostál.