Samotné trhy začaly v 10 dopoledne a stánkaři se měli co ohánět. Ať už nabízeli rukodělné výrobky v podobě třeba keramiky, či šperků, nebo lákali ke svým stánkům vůní svých dobrot od kávy přes sýry, vánoční perníky, uzeniny až k jahodám v čokoládě.

Na prvním zámeckém nádvoří stály také stánky s dobrotami, ale především deset stánků moravských vinařů s bohatou nabídkou svatomartinských vín. Častokrát dorazily na košt celé rodiny a ochutnávaly vzorky ze zakoupené skleničky. K pohodě hrála cimbálovka, nejprve z reproduktorů, odpoledne pak i živě.

Asi nejvíc bylo v centru Poděbrad těsno před jedenáctou, když se očekával příjezd Martina na bílém koni. Letos dorazil na čas a u stánků s vínem symbolicky otevřel první svatomartinskou lahev a s místními si připil. Obkroužil nádvoří a vzápětí i náměstí. Nelenil se z koně zdravit i s malými dětmi, které si rodiče vysazovali na ramena, aby si s tajemným Martinem mohly plácnout. Někteří rodiče pak museli s obtížemi dětem vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi svatým Martinem a králem Jiřím z Poděbrad, jehož jezdeckou sochu viděli vedle sebe stejně jako živého Martina, přičemž si oba byli nápadně podobní.

Svatomartinské trhy v Poděbradech. | Video: Deník/Miroslav S. Jilemnický

I po Martinově odjezdu proudily davy lidí centrem Poděbrad bez ustání a užívaly si příjemné listopadové odpoledne.