Staré Labe se začalo vylévat na několika místech Ostrova a městská policie dva mostky označila páskami. Jednak lávku vedle parkoviště u fotbalového hřiště vedle Kovanické ulice. A pak také už po několikáté most, který navazuje na ulici U Starého Labe a vede od bytové zástavby na Ostrov.

Zdroj: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

V daném případě situaci komplikuje pád mohutného stromu přímo do koryta řeky hned vedle zmíněného mostku. Voda si tak přirozeně nachází proud jinudy a obtéká místo za mostkem, které se suchou nohou přejít nedá. Jasně je to patrně z našich snímků a videí, které jsou k dohledání za textem. Jen o pár desítek metrů dál jsou v travnatých plochách velké vodní laguny.

Na situaci reagovala dopoledne také nymburská radnice, která rozeslala prostřednictvím sms zpráv v místním Infokanálu oznámení o rizicích na Ostrově. „Z důvodu zaplavení mostku u AFK a v ulici U Starého Labe vás informujeme o jejich uzavření. Dále nedoporučujeme z důvodu podmáčení terénu vstup do lokality Park Ostrov,“ píše se ve varovné zprávě.

Řeka Labe v Poděbradech ve čtvrtek 4. ledna 2024 odpoledne.
Hladina řek v sobotu pomalu klesla. Cidlina již přesla z bdělosti k normálu

Samotné Labe se v nejkritičtějším místě pod Šafaříkovým mostem drží stále několik desítek centimetrů pod úrovní cyklostezky a podle předpovědi hydrologů by další výraznější zvýšení hladiny nemělo nastat. Otázky však vyvolává zítřejší změna počasí, kdy se ochladí zhruba o 10 stupňů, teploty by se přes den měly pohybovat pouze kolem -5 stupňů a vylitá voda na Ostrově tak pravděpodobně zčásti zamrzne. Situaci budeme nadále sledovat.