Ve středu dopoledne už byl lídr Nymburka s klidem a designovaný starosta Tomáš Mach konkrétnější. „Místostarosty budou Bořek Černý a Stanislava Tichá. Té jako náhradnici přenechal místo Vojtěch Věchet, který je velmi vytíženým volejbalovým trenérem. V Radě usedne jako náš čtvrtý radní Petr Šmíd,“ řekl Mach.

Dva posty radních získala ODS. Jsou to zároveň jediní dva zastupitelé, kteří se do samosprávy za ODS dostali: Zdeněk Vocásek a Aleš Toman. Podle informací jejich lídra Zdeňka Vocáska ODS nepožadovala post místostarosty. Přitom právě on už s touto pozicí zkušenosti má.

„Je podstatné, aby starosta i místostarostové byli lidmi, kteří se práci na radnici mohou věnovat na 100 procent,“ vysvětlil Vocásek s tím, že on sám podniká, je starostou místních dobrovolných hasičů a má i další aktivity. S výslednou dohodou je spokojen a předpokládá, že na některých projektech pro město se bude podílet i z pozice radního. Poslední křeslo v sedmičlenné radě obsadí lídr ČSSD Miloš Petera.

Personální obsazení postu na radnici je tedy jasné. Podle slov Tomáše Macha se nyní bude jednat o programovém prohlášení, na kterém chce nová koalice pracovat v příštích dnech. „Jednali jsme také se zástupci Nymburských demokratů, s nimi chceme na některých bodech spolupracovat a doufáme, že tak pro některé projekty zvedne ruce i část opozičních zastupitelů. Část projektů je připravena opravdu výborně, jen nám trochu vadilo jejich pomalé spouštění, takže je budeme chtít rozhýbat,“ uvedl Mach.

Ten zároveň odmítl myšlenku, že by nová koalice chtěla už rozjeté projekty zásadně přehodnocovat nebo zastavovat. „Opakuji to stále, že nechceme revidovat všechno minulé, vracet město o několik let zpátky,“ vyjádřil se lídr Nymburka s klidem.

Podpis nové koaliční dohody kritizuje dosavadní starosta Pavel Fojtík, lídr Změny pro Nymburk. „Ostuda v nymburském provedení. Dvouletý projekt pana Petery Nymburk s klidem přinesl kýžené ovoce. Mach posloužil jako fíkový list na voliče k návratu Petery na radnici,“ napsal Fojtík na sociální síti.

To jeho nástupce kategoricky odmítá. „Je to absolutní nesmysl. Nejsme žádné béčko ČSSD. Máme svůj tým lidí, vedli jsme pozitivní kampaň a nikoho nepomlouvali,“ reagoval Mach.