Část místních se však proti návrhu ostře ohradila a založila vlastní veřejně dostupnou petici s názvem Za zachování vyvěšené ukrajinské vlajky v Nymburce. Iniciativa získala za jeden den srovnatelně podpisů, jako původní petice komunistů.

Fakt, že původní iniciativa a petice požadující svěšení ukrajinské vlajky z nymburské radnice dorazila od komunistů, potvrdil místostarosta Zdeněk Vocásek. „Ano, předali ji zástupci komunistů se 153 podpisy. Údajně podpisy sbírali v rámci jejich veřejné akce na náměstí,“ řekl místostarosta.

Podle našich informací však iniciátoři původní petice obcházeli i další místa a sbírali podpisy také v některých restauracích. „V jedné z restaurací na sídlišti s tím byli asi před dvěma týdny. Kdo nepodepsal, vyslechl si urážky až do fašistů,“ řekl Deníku jeden ze svědků, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Zástupce komunistů se nám během úterního dopoledne nepodařilo kontaktovat.

Petice za zachování vlajky

Když se bod o návrhu na svěšení vlajky objevil v programu středeční rady, vznikla v pondělí 3. dubna petice, která naopak požaduje zachování vyvěšené vlajky na budově radnice. Jejím autorem je nymburský spisovatel a publicista Petr Nutil. Petice je veřejně dostupná na webu petice.com.

„Ukrajinský národ čelí víc než rok bezprecedentnímu útoku ze strany diktátorského Ruska, Ukrajina brání prozápadní hodnoty a tím stojí i na naší straně - na straně svobodného světa. (…) Vyzýváme proto představitele města, aby se plně ohradili proti pokusům o odstranění této symbolické vlajky z budovy radnice a aby jejím zachováním dávali i nadále jasný signál veřejnosti, že Nymburk za Ukrajinou stojí,“ píše se mimo jiné v petici.

Pod peticí se za jeden den objevil větší počet podpisů, než jaký získali komunisté pod svoji iniciativu. Krátce po úterním poledni čítala 155 podpisů.

Místostarosta Vocásek svěšení ukrajinské vlajky rozhodně nepodpoří. „Určitě budu za setrvání ukrajinské vlajky na nymburské radnici,“ řekl Vocásek. Zároveň věří, že to bude většinový názor rady města.

Nymburská radnice vyvěsila ukrajinskou vlajku jen pár dnů po začátku ruské agrese loni v únoru. Město ji ve skladu nemělo a muselo ji objednat. Hned poté zavlála na historické budově v centru města. Zároveň také ještě do konce loňského února nechalo vedení města odstranit z náměstí vlajku do té doby partnerského ruského města Mytišči. Z iniciativy starosty pak následovaly kroky k ukončení partnerství.