Předchozí
1 z 4
Další

Věra Janišová (72 let)

Věra Janišová zemřela po krátké nemoci 8. května ve věku 72 let. V čele Základní umělecké školy působila neuvěřitelných 49 let, od roku 1974 až do svého skonu. Sama ovládala a také učila hru na klavír.

Byla také členkou školské rady při Střední zdravotnické škole v Nymburce a držitelkou licence pro vedení a hodnocení závěrečných bakalářských prací na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v rámci Centra školského managmentu. Podílela se na tvorbě Rámcového vzdělávacího programu pro Základní umělecké vzdělávání.

Angažovala se také v komunální politice. Od roku 2006 až 2010 byla členkou Rady města. Kandidovala jako nezávislá za ČSSD. Ve svém volném čase se věnovala fotografování, kondičnímu cvičení pro ženy a pochopitelně také poslechu dobré hudby.

V roce 2010 bylo Věře Janišové Radou města uděleno městské vyznamenání Nymburský lev II. třídy za dlouholetou a úspěšnou pedagogickou činnost.

Věra Janišová při přebírání Nymburského lva v roce 2010.
Zemřela Věra Janišová. Téměř půl století let byla ředitelkou ZUŠ v Nymburce

Stanislav Nebáznivý (65 let)

Ve čtvrtek 13. července ve věku 65 let zemřel Stanislav Nebáznivý, předseda dozorčí rady nemocnice a člověk, který dlouhá léta pracoval pro město. V poslední době zajišťoval podporu projektům, díky nimž se nemocnice výrazně mění k lepšímu a napravuje z minulosti pošramocenou pověst.

Za jeho práci poděkovala i jednatelka nemocnice Nela Kvačková. „Děkujeme za všechno. Nikdy nezapomeneme a budeme pokračovat v naší práci, abychom mohli být na naši nemocnici pyšní. Tak, jak si náš předseda dozorčí rady, pan Stanislav Nebáznivý, vždycky přál a konal,“ uvedla jednatelka.

Obdiv k jeho práci vyjádřil i místostarosta a stranický kolega Zdeněk Vocásek (ODS). „Odešel člověk, který byl čestný a jedním z mých vzorů. Našemu městu a v posledních letech Nemocnici Nymburk mnohokrát v zásadních věcech pomohl. Vždy se snažil lidi a myšlenky spojovat a v tomto musíme pokračovat dál. Stano, děkuji Ti za vše. Budeš nám chybět. Čest Tvoji památce,“ uvedl Vocásek.

Stanislav Nebáznivý (na snímku v obleku) na oslavách 140 let nymburské nemocnice. Vpravo místostarosta města Zdeněk Vocásek.
Zemřel předseda dozorčí rady nemocnice Stanislav Nebáznivý. Bylo mu 65 let

Pavla Kukalová (57 let)

Pavla Kukalová zemřela 12. července, kdy podlehla rakovině. Když se Týdeník Nymbursko měnil kolem přelomu tisíciletí na Nymburský deník, byla v redakci u toho. Až do odchodu na mateřskou dovolenou působila jako redaktorka v tehdejším týmu, který sídlil v suterénu nymburského Obecního domu. Svými články nejen informovala, ale snažila se pomoci těm, kdo se ocitli v nezáviděníhodné pozici například vůči úřadům.

Později pracovala pro nymburskou radnici. Byla kronikářkou města Nymburk, členkou redakční rady Nymburského zpravodaje a působila i na pozici tiskové mluvčí města Nymburk (2020–2021).

V posledním období změnila svůj život a díky intenzivnímu samostudiu se stala vyhledávanou terapeutkou v oblasti alternativní medicíny. Konzultacím s těmi, kdo za ní přicházeli, se rozhodla věnovat naplno.

Od začátku loňského roku bojovala za pomoci blízkých se zákeřnou chorobou. V létě svůj boj prohrála.

Pavla Kukalová bojuje se zákeřnou nemocí. Rodina jí chce dopřát léčbu na brněnské klinice.
Bývalá redaktorka Nymburského deníku bojuje se zákeřnou nemocí. Potřebuje pomoc

Karla Motyková (93 let)

Ve věku 93 let zemřela v úterý 24. října v motolské nemocnici známá archeoložka Karla Motyková. Pracovala v rámci poděbradského Polabského muzea v nymburském Vlastivědném muzeu. V roce 2010 jí bylo uděleno vyznamenání Nymburský lev III. třídy za významné archeologické objevy na území Nymburka.

K jejím nejvýznamnějším objevům v Nymburce patří pravěká mohyla z pozdní doby kamenné, kterou mají možnost místní i turisté vidět v ulici Na Příkopě. Tým pod jejím vedením objevil také pozůstatky po mohutném opevnění hradiště z doby bronzové a renesanční sladovnu ze 16. století se zachovalou pecí, která byla odkryta v roce 1996 při archeologickém výzkumu u budovy současné radnice.

Úspěchy zaznamenala také při bádání v okolí Nymburka. Jejím objevem je i opevněné hradiště lidu popelnicových polí na vrchu Chotuc u Křince.

Karla Motyková při otevírání pravěké mohyly v Nymburce v roce 2013.
Zemřela archeoložka Karla Motyková, objevitelka nymburské mohyly