V Nymburce bylo i podle hluku na vodní elektrárně jasné, že je v místě nezvykle vysoký průtok vody. Přesné údaje o průtoku bohužel stránky Povodí Labe nenabízejí. Sledují ale výšku hladiny. Ta prudce stoupla během pátku, kdy se zvedla zhruba z metrové výšky na trojnásobek.

Nejvyšší hodnota byla zaznamenána v pátek dopoledne, kdy se na chvíli přiblížila 350 centimetrům. Od té doby se udržuje mezi 310 a 320 centimetry. Přičemž první povodňový stupeň platí při 310 centimetrech, druhý při výšce 400 centimetrů. V Poděbradech je tradičně při zvýšené hladině pod vodou nástupiště výletní lodi Král Jiří na zámeckém nábřeží.

Zvýšená hladina Mrliny v Opolanech. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Zatím v březích se drží Mrlina na trase mezi Nymburkem a Vestcem, kde byly v minulých letech po dramatických povodních z dřívějška provedeny stavební úpravy břehů. Podle údajů Povodí Labe se hladina ve Vestci na Štědrý den držela nad 140 centimetry. První stupeň povodňové aktivity v tomto případě platí při 150 centimetrech.

Nad svou obvyklou výškou se držela také Cidlina. Tak nezvykle bystře proudila například v Opolanech či Sánech, kde měla řeka kolem 170 centimetrů, což je 20 centimetrů pod prvním stupněm ohrožení.