V obou věžích budou vybudována točitá dřevěná schodiště propojená speciální lávkou. Lidé tak budou moci vystoupat do věží a ze speciálního ochozu u hradeb se jim otevře výhled na Labe, Špičku, Ostrov, elektrárnu i kamenný most.

Podle plánů vzniknou spirálová schodiště ve dvou věžích, vedená na dvě úrovně a navzájem je spojí lávka. „Ocelová konstrukce bude opatřena barvou odstínu kovářské černé. Nášlapné stupně, mezipodesta a nášlap ochozu jsou navrženy z dubového dřeva. K oběma věžím povedou přístupové chodníky ve stejném duchu, jako jsou ty stávající okolní. Nebudou tedy působit rušivým dojmem,“ upřesnil plány ještě před začátkem stavebních prací Petr Černohous, mluvčí radnice.

Přístupové chodníky jsou již v těchto dnech hotové.

Lávka, tedy spojující ochoz, bude sloužit jako vyhlídkové místo v centru města. Stavební úpravy předpokládají minimální zásah do vlastní konstrukce hradeb. Má jít pouze o nezbytné kotvení. „Vzhledem k tomu, že jde o významnou kulturní památku, práce proběhnou pod drobnohledem památkové péče. Předpokládaná cena zakázky je necelých 1,9 milionu,“ doplnil mluvčí města.

Podle místostarostky Stanislavy Tiché dostane tato lokalita zpřístupněním věží nový rozměr. „Jak místním, tak turistům se naskytne pohled přes hradby na park a řeku pod nimi. Z podobné perspektivy kdysi shlíželi na Labe obránci městského opevnění. Na rozdíl od nich si ale my ten pohled užijeme v bezpečí a s radostí,“ řekla místostarostka.