Happeningu se zúčastnily prvního ročníku Střední zdravotnické školy Nymburk. Ty spolu s učitelkami reagovaly na výzvu sdružení Respondeo, které se ujalo organizace nymburského happeningu.

„Součástí organizace Respondeo je i intervenční centrum, které pomáhá obětem domácího násilí v šesti okresech Středočeského kraje. Pracujeme s dětmi od šesti let, proto se k Bubnovačce připojujeme,“ řekla Denisa Sachomská, vedoucí Intervenčního centra Respondeo.

Jako nástroje posloužily bubínky, bubny, hrnce, pokličky či lahve. „Myslím, že to pomáhá dobré věci. A taky se kromě jiného na takové akci dobře odreagujeme,“ konstatovala jedna ze studentek.

Za posledních osm let v Česku v důsledku násilí v rodině zemřelo 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky, přes 15 tisíc potřebovalo péči psychologa a 3 229 dětí skončilo z důvodu násilí v rodině v ústavní péči. V roce 2021 se zapojilo do akce v celé České republice 40 škol, loni už bubnovalo 181 škol. Záštitu nad letošním ročníkem převzal prezident Petr Pavel.