„Maximální měrou půjdeme cestou soběstačnosti,“ řekl starosta Tomáš Mach.

Město podle jeho slov zjišťovalo možnosti výroby vlastní elektrické energie. „Jsme ve fázi přípravy projektů umístění fotovoltaik na budovy ve vlastnictví města. První vlaštovkou je projekt na fotovoltaiku na nemocnici, který jsme už zadali,“ konstatoval Mach.

V oblasti úspor energií podniká město kroky už řadu let bez ohledu na aktuální krizi. „Téměř dvacet let ve městě svítí veřejné osvětlení v úsporném režimu a funguje regulované vytápění budov města a příspěvkových organizací, například škol. Teplota v nich je řízena centrálně,“ připomněl starosta.

Nákup energií na burze

Radní na svém posledním jednání schválili způsob nákupu energií pro potřeby města a jeho organizací na příští rok. Rozhodli o nakupování energií prostřednictvím administrátora na burze s energiemi. Na město a příspěvkové organizace se přitom vztahuje zastropování cen energií, které stanovila vláda.

„Aktuálně máme ceny elektrické energie fixované do konce letošního roku. Nyní jsme schválili podepsání příkazu k obchodování elektřiny a plynu pro rok 2023 zprostředkovatelské firmě FIN-servis,“ uvedl místostarosta Bořek Černý.

Na doporučení zástupce společnosti bude město řešit obchod energií na základě cen na krátkodobém, takzvaném spotovém trhu. Cena dodávky není známa předem, ale vždy po skončení konkrétního zúčtovacího období.

Státem zastropovaná cena za elektřinu činí pět tisíc korun na megawatthodinu a za plyn dva a půl tisíce korun.