Klíčovou částí nového areálu v Nádražní ulici bude patrová hlavní budova, ve které se budou nacházet jak prostory pro zásahovou techniku, tak i potřebné zázemí pro hasiče. Stavbaři vybudují ještě menší objekt garáží, parkoviště a další venkovní plochy. Práce budou zahrnovat i nezbytné přípojky a přeložky inženýrských sítí.

Výraznou dominantou areálu bude 18 metrů vysoká věž, která se využije nejen na sušení hadic, ale nabídne i prostory pro fyzický výcvik hasičů včetně umělé horolezecké stěny. V novém objektu vzniknou i operační středisko, ubytovací prostory a jídelna. Přízemí bude tvořit technické a hygienické zázemí, šatny a garáže. V jejich sousedství se bude nacházet mycí box pro hasičská vozidla a použité hadice. Na střeše budovy se rozmístí fotovoltaické panely. Výsledkem bude moderní areál, ve kterém nebudou chybět výcvikové a školicí prostory, plochy pro fyzickou přípravu, a také odpovídající zázemí pro hasičskou techniku.

Hasiči se těší do nového

Drážní hasiči v současné době sídlí na kraji průmyslového komplexu bývalé ŽOSky, dnes firmy Nymwag za železničním nadjezdem. Budova však neodpovídá jejich potřebám. Ať už se to týká nutného výcviku, uskladnění techniky nebo samotného fungování jednotky. Před časem už sami vyčistili místo určené pro výstavbu nového sídla, zbourali staré chátrající drážní domky a plochu vyklidili.

Velitel drážních hasičů Jiří Zima o současném i budoucím sídle jednotky hasičů. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

„Přípravě stavby jsme všichni ve Správě železnic věnovali mimořádnou pozornost. Je ušitá na míru tak, aby přesně vyhovovala nejen požadavkům mnoha norem, ale zejména, aby přesně odpovídala našim potřebám. Věřte, je opravdu pěkná a všichni se těšíme do nového,“ řekl velitel nymburských drážních hasičů Jiří Zima.

Poklepal i ministr

Na slavností poklepání základního kamene, které se uskutečnilo v úterý odpoledne, dorazil i ministr dopravy Martin Kupka. „Práce hasičů Správy železnic je náročná po všech stránkách, proto si zaslouží odpovídající zázemí. Zároveň musí být připravení na leckdy složité zásahy, a to nejen na železnici. K tomu jim mimo jiné poslouží také tréninkové plochy,“ řekl Kupka.

Dalším z těch, kdo kladívky poklepali na základní kámen, byl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. „Správa železnic investuje nemalé finanční prostředky do moderní hasičské techniky, pozadu nezůstáváme ani v případě zlepšování prostředí pro naše hasiče. Prakticky současně tak vybudujeme moderní areál nejen v Nymburce, ale také v Chebu,“ uvedl Svoboda.

Hotovo za rok

V tendru byla stanovena nejvyšší přípustná nabídková cena a podařilo se ji vysoutěžit výrazně pod limitem. Stropem byla částka 182,8 milionů korun. Vítězem soutěže se stala společnost Metrostav DIZ s nabídkou ve výši 158,2 milionů korun. „Objekt je situován v blízkosti kolejiště, stavba ale neomezí provoz vlaků,“ připomněl Milan Hromádka ze společnosti Metrostav DIZ.

close Vizualizace budoucího sídla hasičů Správy železnic v Nymburce. info Zdroj: se svolením Správy železnic zoom_in Vizualizace budoucího sídla hasičů Správy železnic v Nymburce.

Celá stavba by měla být dokončena za rok v březnu. Další čtyři měsíce pak v ní bude probíhat zkušební provoz. Naostro by tedy měla podle stávajících předpokladů začít sloužit svému účelu příští rok na podzim.