Dlouhodobě sledujeme vývoj cen ve třech nymburských restauracích čepujících plzeňské pivo. Až o šest korun více zaplatí za půllitr plzně ve vyhlášené restauraci U Gregorů. Před koncem roku zákazníci platili 53 korun, tuto středu už 59 korun.

„Zdražila všechna piva a je to kvůli nárůstu daně,“ potvrdila servírka ve středu v poledne, kdy byl lokál solidně zaplněn lidmi přicházejícími na oběd. Kromě plzně zdražila i další nabízená piva, tedy Budvar či Postřižiny.

O zdražení mluvil provozovatel restaurace Filip Šťastný hned po zveřejnění daňové změny. Zároveň si nemyslí, že by zdražení odradilo tradiční návštěvníky a pijáky piva. „Kdo má rád točené pivo, tak něj přijde i přes takové zdražení. Těch postupných nárůstů cen už jsme zažili několik a nemá to tak zásadní dopad,“ doplnil Šťastný.

O tři koruny zvedli cenu plzně v restauraci U Kocoura za kamenným mostem na zálabské straně. Zatímco v listopadu prodávali půllitr za 51 korun, nyní je to už 54 korun. „Pivo jsme zdražili, ale přesné důvody vám neřeknu, nejsem vedoucí,“ konstatoval výčepní, který si nepřál být jmenován.

Jediná ze tří sledovaných restaurací, kde s cenou hned po novém roce nepohnuli, je tak pivnice U Nádraží. Stejně jako před koncem roku je tady možné objednat si plzeň za 51 korun. Nicméně ani v tomto podniku to nevydrží dlouho. „O kolik přesně budeme zdražovat, to nevím. Ale rozhodně to bude do konce ledna,“ konstatovala výčepní.

Ceny plzně ve sledovaných restauracích
název podniku: cena nyní/cena v listopadu 2023/cena v březnu 2023
U Gregorů: 59/53/51
U Kocoura: 54/51/49
U Nádraží: 51/51/48