Situaci kolem prodeje Cejpovny a aktivity za město zaštiťuje místostarosta Zdeněk Vocásek. Ten potvrdil, že město skutečně takové úmysly má. „Ve městě potřebujeme místa pro děti ve školkách. Projekt školního areálu u nedostavěných doků je dlouhodobější a komplikuje ho mimo jiné problém s dopravou na místo. Tohle by mohlo být jedno z dalších řešení,“ řekl Vocásek.

Budova Cejpovny stojí na kraji Drahelic. Naproti ní má už brzy začít růst záchranářské centrum se sídlem dobrovolných hasičů a záchranky. Naposledy mohli místní Cejpovnu navštívit při provozu kavárny Cafe Farms. Ta ale zavřela a budova je na prodej. Za původně požadovaných 10 milionů korun se kupec nenašel. Majitel tak postupně slevil až na stávajících 6,5 milionu korun.

Třetí vozidlo na elektrickou energii pořídily Technické služby Nymburk.
Technické služby koupily další elektromobil. Pomůže s péčí o zeleň ve městě

To už zareagovalo i město a 2. května poslal místostarosta dopis stávajícímu majiteli, firmě se sídlem v Praze. „Vzhledem k současné situaci v oblasti školství má Město Nymburk záměr v lokalitě Drahelic zřídit předškolní zařízení, tj. veřejně prospěšnou stavbu v souladu s územním plánem, kde předmětný objekt danou adaptaci umožňuje,“ píše se mimo jiné v dopise.

Radnice má podle místostarosty ve svém vlastnictví dostatečné parkovací plochy v docházkové vzdálenosti, což je zásadní pro přestavbu domu a pozemek pro dětské hřiště, který taktéž je v docházkové vzdálenosti. „Předmětného záměru využití objektu je město schopno dostát, a to při zachování historického rázu objektu, který je vzhledem ke svému postavení při hlavní komunikaci a vstupu do katastrálního území Drahelice též limitující,“ píše se v dopisu, který má redakce Deníku k dispozici.

Jiný zájemce

Jenže snižování ceny objektu si všiml také jiný zájemce - firma, která s majitelem Cejpovny o koupi už také jednala. Podle informací Deníku se už dokonce schylovalo k zápisu do katastru, kde by tato firma byla uvedena jako majitel. V předmětu podnikání uvádí celou řadu činností. Od projektů v IT oblasti přes blíže nespecifikovanou obchodní činnost a služby až po prodej lihu a lihovin.

Jenže je také k dohledání v insolvenčním rejstříku. Podle zápisu v něm je firma v úpadku a bylo s ní zahájeno insolvenční řízení na návrh dlužníka. „Vypadá to, že prodej bude zastaven ze strany policie. Budu majitele Cejpovny v příštích dnech znovu kontaktovat,“ řekl Zdeněk Vocásek.

Z festivalu Votvírák 2022.
Nebezpečný azbest ve vzduchu u Milovic nenaměřili. Nic nebrání konání festivalů

Před časem radnice představila plán, v němž počítá s výstavbou nových školských zařízení poblíž nedostavěných doků v Drahelicích. V původním záměru byla výstavba jak nové základní školy, tak mateřské školky. Počítalo se i se vznikem Cílkovy školky. Jenže z posledně jmenovaného záměru sešlo a stavba dalších školských zařízení na tomto místě je v lepším případě během na hodně let. „Řešíme komplikovanou situaci s tím, jak na místo plnohodnotně přivést dopravu,“ doplnil místostarosta.