Situaci kolem prodeje Cejpovny a aktivity za město zaštiťuje místostarosta Zdeněk Vocásek. Ten potvrdil, že město skutečně takové úmysly má. „Ve městě potřebujeme místa pro děti ve školkách. Projekt školního areálu u nedostavěných doků je dlouhodobější a komplikuje ho mimo jiné problém s dopravou na místo. Tohle by mohlo být jedno z dalších řešení,“ řekl Vocásek.

Budova Cejpovny stojí na kraji Drahelic. Naproti ní má už brzy začít růst záchranářské centrum se sídlem dobrovolných hasičů a záchranky. Naposledy mohli místní Cejpovnu navštívit při provozu kavárny Cafe Farms. Ta ale zavřela a budova je na prodej. Za původně požadovaných 10 milionů korun se kupec nenašel. Majitel tak postupně slevil až na stávajících 6,5 milionu korun.

To už zareagovalo i město a 2. května poslal místostarosta dopis stávajícímu majiteli, firmě se sídlem v Praze. „Vzhledem k současné situaci v oblasti školství má Město Nymburk záměr v lokalitě Drahelic zřídit předškolní zařízení, tj. veřejně prospěšnou stavbu v souladu s územním plánem, kde předmětný objekt danou adaptaci umožňuje,“ píše se mimo jiné v dopise.

Radnice má podle místostarosty ve svém vlastnictví dostatečné parkovací plochy v docházkové vzdálenosti, což je zásadní pro přestavbu domu a pozemek pro dětské hřiště, který taktéž je v docházkové vzdálenosti. „Předmětného záměru využití objektu je město schopno dostát, a to při zachování historického rázu objektu, který je vzhledem ke svému postavení při hlavní komunikaci a vstupu do katastrálního území Drahelice též limitující,“ píše se v dopisu, který má redakce Deníku k dispozici.

Jiný zájemce

Jenže snižování ceny objektu si všiml také jiný zájemce - firma, která s majitelem Cejpovny o koupi už také jednala. Podle informací Deníku se už dokonce schylovalo k zápisu do katastru, kde by tato firma byla uvedena jako majitel. V předmětu podnikání uvádí celou řadu činností. Od projektů v IT oblasti přes blíže nespecifikovanou obchodní činnost a služby až po prodej lihu a lihovin.

Jenže je také k dohledání v insolvenčním rejstříku. Podle zápisu v něm je firma v úpadku a bylo s ní zahájeno insolvenční řízení na návrh dlužníka. „Vypadá to, že prodej bude zastaven ze strany policie. Budu majitele Cejpovny v příštích dnech znovu kontaktovat,“ řekl Zdeněk Vocásek.

Před časem radnice představila plán, v němž počítá s výstavbou nových školských zařízení poblíž nedostavěných doků v Drahelicích. V původním záměru byla výstavba jak nové základní školy, tak mateřské školky. Počítalo se i se vznikem Cílkovy školky. Jenže z posledně jmenovaného záměru sešlo a stavba dalších školských zařízení na tomto místě je v lepším případě během na hodně let. „Řešíme komplikovanou situaci s tím, jak na místo plnohodnotně přivést dopravu,“ doplnil místostarosta.