Prodejci burčáku se aktuálně objevují ve čtvrtek na centrálním náměstí v rámci Farmářských trhů. 14. září jsme na místě narazili dokonce na dva. Jeden z nich nabízel litr a půl burčáku za 135 korun, což byla vůbec nejnižší cena, na jakou jsme narazili. Srovnání s loňskem prý nemá. „Nevím, nesleduji ceny a je mi to jedno. Prodávám tady a teď,“ prohlásil rezolutně.

Jeho kolega na druhé straně náměstí byl hovornější. „Litr mám na 93 korun, litr a půl za 140 korun. Lidé docela chodí, prodej je solidní,“ konstatoval prodejce.

Burčák nabízel na Nymburském koštu vín v sobotu 9. září také vinař Aleš Koudelka z Vinařství Babíček Vacenovský, které sídlí v Ratíškovicích. U něj jsme zaznamenali naopak nejdražší ceny. Litr bílého burčáku u něj vyšel na 115 korun, litr a půl pak na 169 korun. Červený byl ještě dražší (125 a 189 korun). „Já na cenu burčáku nesahám už spoustu let, není na něm co zdražovat. Pouze jsem začal kupovat nové petky, což se promítlo zhruba o pět až deset korun,“ vysvětloval Koudelka.

Vinotéka naproti kinu Sokol v Tyršově ulici nabízí burčák bílý i červený za stejnou cenu. Litr stojí 95 korun, litr a půl 149 korun. „Dováží mi ho třikrát týdně, musím ho připravit, pár lahví tu mám v lednici. Loni jsem nezdražovala, ačkoliv od dodavatele šla cena asi o tři koruny nahoru. Letos bylo zvýšení cen zhruba stejné, takže až jsem zvedla cenu o deset korun,“ líčí za vinotéku Dana Žáková, která odebírá burčák od vinařství Zborovský.

Ostatně stejně jako Hana Melšová z Vinařství U Hroznu na Boleslavské třídě. Ta nabízí oba druhy burčáky o pár korun levněji. Litr vyjde na 90 korun, litr a půl na 140. „Jednou týdně, vždy v úterý, mi vozí také růžový burčák z vinařství Vajrar v Rakvicích. Stojí stejně jako oba zbylé,“ konstatovala dáma, která letos v zimě oslaví společně se svojí vinotékou 20 let existence. Oproti loňsku nezdražovala.

Vytočí kolem 75 litrů denně

Prodej burčáku funguje také v hypermarketu Albert, kde vedle kadeřnictví sídlí vinotéka U Farmáře. Jak název napovídá, kromě vína je obchůdek provoněn také řadou uzenářských specialit. Prodejkyně Věra Poupová má ke stáčení připraven nejen burčák, ale i klasické víno.

Kolik stál burčák U Farmáře loni, netuší. Loni tam ještě nepracovala. „Ale letos se prodává dobře. Denně stočím v průměru tak 75 litrů burčáku,“ odhadla prodejkyně.

Naopak bez burčáku se letos obejdou ve vinotéce v uličce mezi Palackého a Dlouhou třídou. „Náš dodavatel přestal burčák dodávat, tak ho zkrátka nemáme a mít nebudeme,“ řekla.