Za úspěchem radnice stojí především v poslední době velmi aktivní a úspěšný odbor informatiky, který žádost o dotaci podal. Přesněji řečeno, odbor se chopil výzvy u dotačního programu Wifi4EU. Ta podporuje zavádění bezplatného WiFi připojení pro občany a návštěvníky ve veřejných prostorách, jako jsou parky, náměstí, veřejné budovy, knihovny, zdravotní střediska nebo muzea v celé Evropě.

Stejně jako Nymburk mohla všechna města EU požádat o poukázku v hodnotě 15 tisíc eur (zhruba 385 tisíc korun) na financování instalace wifi sítě. Získání peněz záleželo hlavně na pořadí zaslané žádosti a Nymburk se umístil mezi úspěšnými žadateli. Jinými slovy, nymburský odbor informatiky podal žádost nejen správně vyplněnou, ale také dostatečně rychle.

Hned v pondělí byla odstartována anketa, v rámci níž mohou místní obyvatelé vybrat lokality, kde by chtěli mít hotspoty. Tedy místa, kde se vždy bezplatně k internetu připojí. Hlasovat se však může pouze do konce února.

Radnicí bylo předvybráno patnáct lokalit, pro něž lze hlasovat v anketě. Každý však může v kolonce Jiné vyplnit i svůj vlastní návrh. Každý může vybrat čtyři vnitřní a šest venkovních míst. Důležitý je také termín spuštění městské sítě. Mělo by se tak stát už v příštím roce. „Podle dohody má město na realizaci 18 měsíců a do té doby musí být síť plně funkční,“ uvedl Petr Černohous, mluvčí radnice.

Spuštění bezdrátové sítě podporuje i vedení nymburské radnice. „V současné době jsou možnosti bezplatného připojení k internetu ve městě omezené, veřejná wifi síť je jedna z možností, jak nejen obyvatelům, ale i návštěvníkům Nymburka usnadnit přístup k internetu. Zároveň chceme, aby si občané sami vybrali, kde chtějí hotspoty umístit,“ řekla místostarostka Stanislava Tichá.

Místa hotspotů navrhovaná v anketě

Vnitřní hotspoty:
nemocnice
poliklinika Okružní
pobočka knihovny na sídlišti
Obecní dům
Budova měst. úřadu U Sladovny (správní činnosti, živnostenský úřad)
Jiné (vybere hlasující)

Vnější hotspoty:
Hrabalovo posezení Na Bělidlkech
Park Pod Hradbami
náměstí Přemyslovců
Špička
hlavní nádraží
místní nádraží
Veslák

Hlasovat je možné ZDE