Rákosníčkovo dětské hřiště. Tak se jmenuje projekt hypermarketu Lidl, který už čtvrtým rokem nabízí městům, v nichž tento obchod stojí, možnost hlasovat 
o postavení nového dětského hřiště. Letos hlasování začalo 1. února a potrvá do konce měsíce. Nymburk na tom zatím není nejlépe.

Hlasovat se dá dvěma způsoby. Zájemce o hlasování může každý den poslat dva hlasy. Jeden přes facebook, pokud je samozřejmě správcem svého účtu na této sociální síti. Pak stačí najít odkaz https://www.facebook.com/lidlcesko/app/1555116631371855 , vyhledat na nabídnuté mapce Nymburk a odhlasovat.
Druhou možností je hlasování na webu https://www.lidl-rakosnickova-hriste.cz. Tam je na začátku nutná registrace, při níž je od hlasujících vyžadováno jméno, příjmení a mailová adresa. Systém je pak podobný, hlasuje se podle mapy. Při tomto způsobu hlasování však přijde zájemcům na uvedený mail okamžitá reakce, takzvaný potvrzující mail, kde stačí jednou kliknout a hlas bude teprve tehdy připočten.

Soutěží se ve čtyřech kategoriích podle velikosti měst. Nymburk spadá do druhé 
z nich, do kategorie měst mezi 10 a 25 tisíci obyvatel. Pohled na aktuální výsledky hlasování není příliš povzbuzující. Nové dětské hřiště si vyslouží města, která skončí na prvních třech místech. Těmi jsou ke středečnímu dopoledni Kralupy nad Vltavou, Roudnice nad Labem a Slaný. Posledně jmenované město má na kontě už 4 391 hlasů. Nymburk je bohužel až na osmém místě s aktuálním počtem 665 hlasů. Zatím se tedy zdá, že ani letos Nymburští nejeví o hlasování, a tedy ani o nové dětské hřiště příliš velký zájem. „Jestli bude Nymburk jedním ze šťastných měst, záleží také na vás! A na vašich známých a známých vašich známých," uvedl na svém facebookovém profilu radní Zdeněk Vocásek.

HLASOVÁNÍ K 10.2.

1. Kralupy n. V. – 4 906 hlasů
2. Roudnice n. L. – 4 878
3. Slaný – 4 391
4. Mor. Třebová – 1 959
5. Pelhřimov – 1 497
6. Havl. Brod – 1 026
7. Aš – 696
8. Nymburk – 665
9. Benešov – 445
10. Val. Meziříčí – 394

O PROJEKTU RÁKOSNÍČKOVO HŘIŠTĚ

V roce 2012 byl představen projekt Rákosníčkova hřiště. Jeho cílem je rozšířit možnosti, kde si děti mohou bezpečně hrát a tím podpořit aktivní trávení jejich volného času. Při realizaci konceptu se společnost Lidl spojila s autorem oblíbené kreslené postavičky Zdeňkem Smetanou, který byl nápadem nadšen a podpořil ho. Během první fáze, v roce 2012, byla postavena dětská hřiště v jedenácti městech po celé České republice. Projekt zaznamenal velký úspěch, proto se organizátoři rozhodli v něm pokračovat i v následujících letech. V roce 2013 o umístění hřišť rozhodlo hlasování veřejnosti, na jehož základě postupně vzniklo dalších 18 Rákosníčkových hřišť. Začátkem jara se realizovalo již 30. hřiště v Kroměříži. Dalších 20 Rákosníčkových hřišť vzniklo v roce 2014 na základě hlasování veřejnosti. Společnost Lidl postavila za období roku 2012–2015 celkem 59 Rákosníčkových hřišť v hodnotě 88,5 milionu korun. V roce 2016 by mělo být zrealizováno v českých a moravských městech jedenáct Rákosníčkových hřišť.

CO NABÍZÍ NOVÁ DĚTSKÁ HŘIŠTĚ

Dětská hřiště se symbolem pohádkového Rákosníčka nabízí dětem k aktivnímu hraní velkou prolézačku, pískoviště, šikmou horolezeckou stěnu, lanovou překážku, nechybí kolotoč a různé druhy houpaček. Klidovou zónu doplňuje domeček a oplocené hřiště, které poskytuje dostatek laviček a zpevněnou plochu pro kočárky. Rákosníčkovo hřiště je určeno zejména dětem předškolního věku a napomáhá plnohodnotnému trávení jejich volného času.