Zástupce investora, kterým je kraj, potažmo Krajská správa a údržba silnic (KSÚS), práce na stavbě druhého kruhového objezdu přerušil ke 14. květnu. Chybí mu zásadní dokumenty, které musí zhotovitel, firma Mage, předložit, jinak nemohou práce dále pokračovat. Konkrétně jde o technologický předpis a kontrolní a zkušební plán na provádění zemních prací.

Zhotovitel stavby dokumenty nedodal ani do 20. května, kdy bylo přerušení prací potvrzeno v rámci dalšího kontrolního dne. Řeší se také doklady o odvozu vytěženého materiálu z místa a o vytyčení sítí v daném území.

Na stavbu nenastoupila firma, která měla zajistit přeložky kabelů nízkého i vysokého napětí. Tím je ohrožen nástup další firmy, která měla zajistit přeložky plynu. Investor postrádá i aktualizovaný harmonogram prací.Zhotovitel se pokusil požádat o přerušení prací kvůli nepříznivému počasí. S tím však neuspěl u investora ani u nymburských radních.

Stavbyvedoucí Libor Mach z firmy Mage však předpokládá znovuobnovení prací každým dnem. Podle jeho slov nejde o chybějící dokumenty, ale o jejich úpravu. „Na ničem jiném nepracuji. Právě dodělávám nový technologický předpis. Ty dokumenty existovaly, jen jsou nyní požadovány ve vyšší kvalitě,“ řekl Deníku stavbyvedoucí. Pokud prý vše technický dozor schválí, práce by se měly rozeběhnout okamžitě.

Podle Petra Procházky, krajského zastupitele, který žije v Nymburce, se situace musí začít řešit razantněji. „Jsem přesvědčen, že se stavba protáhne o hodně dlouhou dobu. V rámci příští dozorčí rady KSÚS, která se uskuteční 16. června, jsem toto zařadil jako jeden z bodů a budu se dotazovat na možnou změnu zhotovitele, plánované sankce za nedodržení termínu a možné refundace ze strany kraje městu za poškozování místních komunikací a omezení pohybu po městě,“ uvedl Procházka.

Původně měly být oba kruhové objezdy hotové loni na podzim. Vzhledem k problémům se špatným zakreslením přeložek sítí se stavba protáhla a zhotoviteli byl prodloužen termín o pět měsíců, do nichž nebyla zahrnuta zimní přestávka. Nakonec byl první kruhový objezd zprovozněn v závěru loňského listopadu. Práce na druhém, které začaly letos v dubnu, nyní stojí. Dokončení je přitom naplánováno do 31. července.

První kruhový objezd si pravděpodobně vyžádá brzkou rekonstrukci. Podle Procházky se aktuálně ukázalo, že dodavatel materiálu na stavbu prvního kruhového objezdu dodal jiný materiál, zřejmě proto se jeho části rozpadají po půl roce užívání. „Stavba tedy nebude převzata a hrozí další uzavření a dlouhá rekonstrukce prvního kruhového objezdu,“ uvedl krajský zastupitel o situaci, která by nepochybně způsobila ve městě obrovské dopravní komplikace.